Published On: Sat, Jun 13th, 2020

Cherokee High School 2019-20 Athletic Awards 

 

Following are the athletic awards for the 2019-20 academic year as given by the Cherokee High School Athletic Dept.: 

Middle School Soccer 

Offensive Award: Mato Grant 

Defensive Award: Whitney Rogers 

Coach’s Award: Jaylynne Esquivel 

 

Middle School Girls Cross Country 

MVP: Dvdaya Swimmer 

Coach’s Award: Selu Swayney 

Coach’s Award: Yvonne Saunooke 

 

Middle School Boys Cross Country 

MVP: Tyce Hogner 

Coach’s Award: Dawson Clapsaddle 

Coach’s Award: Matix Stamper 

 

Middle School Volleyball 

Offensive Award: Loshi Ward 

Defensive Award: Dvdaya Swimmer 

Coach’s Award: Creedon Arch 

Coach’s Award: Awee Walkingstick 

 

Middle School Wrestling 

MVP: Chase Calhoun 

Most Improved: Elijah Lineberry 

Coach’s Award: Kellen Ensley 

 

Middle School Girls Basketball 

Offensive Award: Creedon Arch

Defensive Award: Dvdaya Swimmer 

Coach’s Award: Loshi Ward 

Hustle Award: Whitney Rogers 

 

Middle School Boys Basketball 

Offensive Award: Michael Driver 

Defensive Award: Javian Martin 

Coach’s Award: Mato Grant 

 

JV Football 

Offensive Award: Chase Calhoun 

Defensive Award: Zac Maney 

Coach’s Award: Tso Smith 

 

JV Volleyball 

Offensive Award: Phoebe Rattler 

Defensive Award: Adia Frady, Destiny Siweumptewa 

Coach’s Award: Kayla Larch 

 

JV Cheerleading 

MVP: Jenna Cruz 

Leadership Award: Dalaina Mills 

Spirit Award: Jayle Creason 

 

JV Girls Basketball 

Offensive Award: AJ Hill 

Defensive Award: Betty Lossiah 

Coach’s Award: Kayla Larch 

Most Improved: Praire Toineeta 

 

JV Boys Basketball 

Offensive Award: Tso Smith 

Defensive Award: Chunky Reed 

Coach’s Award: Cameron Sampson 

 

Varsity Boys Soccer 

Offensive Award: Rocky Peebles 

Defensive Award: Jayden Tooni 

Coach’s Award: Sommersey Gammon 

 

Varsity Girls Cross Country 

MVP: Jaylynne Esquivel 

Coach’s Award: Dorian Reed 

Coach’s Award: Rosa Reyes 

 

Varsity Boys Cross Country 

MVP: Oztin Swayney 

Coach’s Award: Richard Mata 

Coach’s Award: Jaylen Bark 

 

Varsity Volleyball 

Offensive Award: Aria Foerst 

Defensive Award: Zoey Walkingstick 

Coach’s Award: Donna Thompson 

Coach’s Award: Shaylyn Barker 

Coach’s Award: Aia Johnson 

 

Varsity Football 

Offensive Award: Don Bradley 

Defensive Award: Jose Salinas 

Coach’s Award: Cameron Sampson 

 

Varsity Cheerleading 

MVP: Mattie Maney 

Leadership Award: Abby Space 

Spirit Award: Lucian Davis 

 

Varsity Girls Golf 

MVP: Naomi Smith 

Coach’s Award: Dali Crowe 

 

Varsity Wrestling 

MVP: Caden Pheasant 

Most Improved: Masih Catolster 

Coach’s Award: Braden Taylor 

 

Varsity Indoor Girls Track 

MVP: Jaylynne Esquivel 

 

Varsity Indoor Boys Track 

MVP: Jonathon Frady 

Coach’s Award: Rocky Peebles 

Coach’s Award: Xavier Armachain 

 

Varsity Girls Basketball 

Offensive Award: Deante Toineeta 

Defensive Award: Raylen Bark 

Coach’s Award: Naomi Smith 

 

Varsity Boys Basketball 

Offensive Award: Sterling Santa Maria 

Defensive Award: Don Bradley 

Coach’s Award: Bobby Crowe 

print