Published On: Sat, Sep 14th, 2019

Hundreds of runners participate in the Harvest Half Marathon & 5K 

Samuel Hernandez, left, runs in the Cherokee Harvest Half Marathon and 5K event with his mother, Samantha Crowe-Hernandez, on the morning of Saturday, Sept. 14. Samuel took third place in the Male 1-12 division with a time of 32:30. Both are members of the Eastern Band of Cherokee Indians. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

 

By SCOTT MCKIE B.P.

ONE FEATHER STAFF 

 

Hundreds of runners filled the streets of Cherokee for the Cherokee Harvest Half Marathon & 5K which was held on the morning of Saturday, Sept. 14.  Hosted by Glory Hound Events, runners began and ended the race at the Cherokee Indian Fairgrounds.  Following are first place finishers in each division, per Right On Time Productions.  For full results of the Half Marathon, visit: http://rightontimeproductions.blogspot.com/2019/09/2019-cherokee-harvest-half-marathon-age.html. For full results of the 5K, visit: http://rightontimeproductions.blogspot.com/2019/09/2019-cherokee-harvest-5k-age-group.html

Kallup McCoy II, a member of the Eastern Band of Cherokee Indians from the Birdtown Community, starts the Half Marathon event. He took second place in the Male 30-34 division with a time of 1:29.20.

Half Marathon 

Top Male: James Quattlebaum,Greenville (S.C.), 1:10.20 

Top Female: Ginna Reid, Asheville, 1:24.10 

Masters Male: Todd Caldwell, Sevierville (Tenn.), 1:29.30 

Masters Female: Laura Mitchell, Asheville, 1:38.20 

Male 1-15: Landon Boxberger, Robbinsville, 1:50.10 

Male 16-19: Alan Raya, Waynesville, 1:50.20 

Female 16-19: Maya Sterling, Cullowhee, 2:21.20 

Male 20-24: Seth Brown, Fletcher, 1:28.50 

Female 20-24: Paige Shook, Weaverville, 1:41.10 

Male 25-29: Codie Pigott, Raleigh, 1:36.00

Female 25-29: Michelle Provost, Sylva, 1:36.40 

Male 30-34: Ben Calebs, Louisville (Ky.), 1:23.10 

Female 30-34: Kimberly Jakushev, Franklin, 1:39.20 

Male 35-39: Jordan Randall, Etowah, 1:42.00

Female 35-39: Alexis Wilson, Weaverville, 1:39.30 

Male 40-44: David Evans, Franklin, 1:31.10 

Female 40-44: Jennifer Boling, Friendsville (Tenn.), 1:44.30 

Male 45-49: Chad Cooper, Cherokee, 1:41.20 

Female 45-49: Uta Brandstatter, Asheville 1:49.30 

Male 50-54: Jeffery Vickery, Cullowhee, 1:46:20

Female 50-54: Jeryl Sloan, Asheville, 1:53:50

Male 55-59: Chris Mundy, Hickory, 1:53:30

Female 55-59: Ann-Marie Delahunty, Orlando (Fla.), 1:55:10

Male 60-64: Clay Bullwinkel, Portola Valley (Calif.), 1:33:30

Female 60-64: Cullen Covington-Hick, Asheville, 1:54:40

Male 65-69: Lonnie Lepore, Asheville, 1:53:40

Female 65-69: Kathleen Stahly, Asheville, 2:17:20

Male 70-98: Jim Jones, Rogersville (Tenn.), 2:25:40

Female 70-98: Benita Auge, Weaverville, 2:20:44

 

Elnora Thompson, an elder of the Eastern Band of Cherokee Indians, starts out strong in the 5K event. She took first place in the Female 70-74 division with a time of 35:40.

5K 

Top Male: Arjden Perez, Franklin, 20:35

Top Female: Shanna Williams, Franklin, 24:15

Masters Male: Luke Smith, Franklin, 23:16

Masters Female: Cindy Courtain, Wilmington, 25:19

Male 1-12: Tanner Jones, Franklin, 23:01

Female 1-12: Sydney McCurry, Burnsville, 30:11

Male 13-15: Teagan Laursen, Clyde, 25:42

Female 13-15: Tyra Sterling, Cullowhee, 28:44

Male 16-19: Aydan Handthorn, Fletcher, 29:17

Male 20-24: Kyle Bourque, Franklin, 28:02

Female 20-24: Michelle Medina, Winston-Salem, 26:23

Male 25-29: David Bourque Jr., Franklin, 24:11

Female 25-29: Jamy Beth Suminski, Franklin, 26:19

Male 30-34: Franklin Sorrells, Maggie Valley, 23:02

Female 30-34: Crystal Simmons, Bryson City, 26:16

Male 35-39: Tim Brown, Brasstown, 22:59

Female 35-39: Kimberly Morgan, Highlands, 26:07

Male 40-44: Michael Scheid, Bryson City, 30:08

Female 40-44: Sonia Monteith, Bryson City, 26:56

Male 45-49: Neil Blankenship, Bryson City, 23:36

Female 45-49: Katherine Dockery, Bryson City, 26:31

Male 50-54: Michael Ramsey, Waynesville, 24:13

Female 50-54: Kristen Smith, Franklin, 25:46

Male 55-59: Joel Mckenzie, Sylva, 24:57

Female 55-59: Dianne Greene, Columbus, 30:07

Male 60-64: Bill Taylor, Candler, 27:02

Female 60-64: Teresa Cantrell, Gatlinburg (Tenn.), 30:17

Male 65-69: Gary Green, Frankfort (Ky.), 23:20

Female 65-69: Suzanne McDowell, Cullowhee, 46:56

Male 70-74: Gary Mauldin, Cullowhee, 41:26

Female 70-74: Elnora Thompson, Cherokee, 35:41

Male 75-98: Robert Wood, Canton, 40:17

Female 75-98: Delores Nicholson, Sylva, 1:02:09

print