Published On: Tue, Sep 10th, 2019

CROSS COUNTRY: CMS Lady Braves take second at Bulldog XC Open 

 

The Cherokee High School (CHS) and Middle School (CMS) cross country teams participated in the Bulldog XC Open, hosted by Murphy High School, on Saturday, Sept. 7.  Dvdaya Swimmer won the middle school girls race with a time of 13:57.81, and Aaliyah Reed took third in that race with a time of 14:21.73.  Their performances led the Middle School Lady Braves to a second place finish with 85 points.

Following are meet results, per nc.milesplit.com, including the first five finishers in each race plus all CHS and CMS runners:

Middle School Girls

1 – Dvdaya Swimmer, Cherokee, 13:57.81

2 – Emma Beasley, Robbinsville, 14:21.73

3 – Aaliyah Reed, Cherokee, 14:35.29

4 – Carleigh Holloway, Fannin Co., 14:49.06

5 – Shaylee Jones, Fannin Co., 15:01.21

16 – Yvonne Saunooke, Cherokee, 15:45.19

24 – Marilyn Swayney, Cherokee, 16:16.99

46 – Boie Crowe, Cherokee, 17:45.47

68 – Tsuli Lossiah, Cherokee, 20:38.45

72 – Audrina Cooper, Cherokee, 20:53.84

Team Results

1 – Fannin County 44

2 – Cherokee 85

3 – Swain County 87

Middle School Boys

1 – Connor Brown, Swain Co., 12:11.26

2 – Connor Lambert, Swain Co., 12:16.38

3 – Zachariah Prater, Fannin Co., 12:18.56

4 – Gavin Davis, Fannin Co., 12:21.72

5 – AJ Rice, Murphy, 12:26.98

23 – Tyce Hogner, Cherokee, 13:58.38

33 – Matix Stamper, Cherokee, 14:42.10

47 – Jack Teesateskie, Cherokee, 15:32.18

67 – Josiah Teesateskie, Cherokee, 16:55.65

68 – Isiah Ledford, Cherokee, 16:57.43

69 – Javan Garcia, Cherokee, 16:58.34

70 – Dawson Clapsaddle, Cherokee, 17:04.90

71 – Tayvin Bark, Cherokee, 17:08.28

Team Results

1 – Fannin County 52 (lower average time)

2 – Murphy 52

3 – Hiwassee Dam/Ranger 94

8 – Cherokee 205

Varsity Girls

1 – Sydney Bolyard, Tri-County Early College, 21:39.10

2 – Kaysen Krieger, Hayesville, 22:02.02

3 – Georjah Allen, Murphy, 23:04.21

4 – Carolina Burch, Hayesville, 23:16.13

5 – Gracie Monteith, Swain Co., 23:17.39

8 – Rosa Reyes, Cherokee, 24:06.49

18 – Dalericka King, Cherokee, 25:47.19

35 – Raylen Bark, Cherokee, 28:50.24

43 – Dorian Reed, Cherokee, 31:36.64

Team Results

1 – Hayesville 34

2 – Swain County 55

3 – Murphy 72

Varsity Boys

1 – Jackson Burch, Hayesville, 17:20.51

2 – Chase Pierce, Murphy, 17:54.20

3 – Andrew Bryson, Murphy, 18:07.03

4 – Caleb Rice, Murphy, 18:43.53

5 – Ryelan Snowden, Hayesville, 18:53.86

15 – Oztin Swayney, Cherokee, 20:14.34

33 – Richard Mata-Welch, Cherokee, 22:01.86

35 – Jaylen Bark, Cherokee, 22:45.25

36 – Cavan Reed, Cherokee, 22:53.80

47 – Braylon Arch, Cherokee, 23:52.05

64 – Toby Johns, Cherokee, 27:02.37

68 – Anthony Lossiah, Cherokee, 27:40.18

Team Results

1 – Murphy 34

2 – Hayesville 43

3 – Towns County 83

6 – Cherokee 149

 

– One Feather staff report

print