Published On: Tue, Sep 24th, 2019

CROSS COUNTRY: Cherokee teams participate in Hiwassee Dam Meet

 

MURPHY – The Cherokee High School (CHS) and Middle School (CMS) cross country teams participated in the Hiwassee Dam Cross Country Meet, held at the Murphy XC Course in Murphy, on the afternoon of Wednesday, Sept. 18.  Dvadaya Swimmer, CMS, took first place in the middle school girls race with a time of 14:09.  Jaylynne Esquivel, CHS, took third place in the high school girls race with a time of 23:44.  Following are results, per nc.milesplit.com, including the top five finishers in each race plus each CHS or CMS runner:

Middle School Boys

1 – Ethan Russell, Hiwassee Dam/Ranger, 12:55

2 – Ryan Payne, Murphy, 13:06

3 – AJ Rice, Murphy, 13:15

4 – Justis Hamby, Hiwassee Dam/Ranger, 13:16

5 – Landon Hughes, Hayesville, 13:18

12 – Tyce Hogner, Cherokee, 14:17

27 – Jack Teesateskie, Cherokee, 16:15

36 – Dawson Clapsaddle, Cherokee, 17:59

39 – Josiah Teesateskie, Cherokee, 18:25

Team Results

1 – Murphy 38

2 – Hiwassee Dam/Ranger 43

3 – Hayesville 71

*Cherokee did not enter the team competition

Middle School Girls  

1 – Dvdaya Swimmer, Cherokee, 14:09

2 – Fern Crayton, Martins Creek, 16:00

3 – Emma Ashe, Hayesville, 16:19

4 – Macie Dupriest, Hayesville, 16:29

5 – Corinne Cotton, Murphy, 17:01

11 – Marilyn Swayney, Cherokee, 17:37

17 – Boie Crowe, Cherokee, 19:04

25 – Tsuli Lossiah, Cherokee, 21:05

Team Results

1 – Hayesville 43

2 – Murphy 56

3 – Martins Creek 92

*Cherokee did not enter the team competition

High School Boys

1 – Caleb Jones, Murphy, 18:35

2 – Chase Pierce, Murphy, 18:52

3 – Hunter Hartzog, Union Co., 18:58

4 – Thomas Mellendorf, Union Co., 19:42

5 – Andrew Bryson, Murphy, 19:53

7 – Oztin Swayney, Cherokee, 20:52

18 – Richard Mata-Welch, Cherokee, 22:18

26 – Braylon Arch, Cherokee, 23:57

29 – Jaylen Bark, Cherokee, 24:05

33 – Tanin Esquivel, Cherokee, 24:38

35 – Cavan Reed, Cherokee, 24:54

44 – Dacian Tafoya, Cherokee, 26:41

48 – Ayden Thompson, Cherokee, 27:32

49 – Anthony Lossiah, Cherokee, 28:09

53 – Toby Johns, Cherokee, 29:05

Team Results

1 – Murphy 31

2 – Union County 34

3 – Tri-County Early College 104

4 – Cherokee 113

High School Girls

1 – Zoe Sanchez, Union Co., 22:20

2 – Sydney Bolyard, Tri-County Early College, 22:43

3 – Jaylynne Esquivel, Cherokee, 23:44

4 – Adisyn Westendorf, Highlands, 25:39

5 – Lexi Ochoa, Union Co., 25:43

10 – Raylen Bark, Cherokee, 27:01

20 – Dalericka King, Cherokee, 29:06

31 – Dorian Reed, Cherokee, 33:52

Team Results

1 – Union County 56

2 – Murphy 73

3 – Tri-County Early College 86

*Cherokee did not enter the team competition

 

– One Feather staff report

print