Published On: Fri, Sep 27th, 2019

CROSS COUNTRY: Cherokee teams participate in Carney Classic

 

HAYESVILLE – The Cherokee High School (CHS) and Middle School (CMS) cross country teams participated in the Carney Classic Invitational, hosted by Hayesville High School at the Lake Chatuge Course, on the afternoon of Thursday, Sept. 26.  Following are results, per Slipstream Timing & Meet Management, of the first five finishers in each race plus each CHS and CMS runner:

Middle School Girls

1 – Arizona Blankenship, Swain Co., 12:56.8

2 – Fern Crayton, Martins Creek, 14:32.3

3 – Annie Lewis, Swain Co., 14:46.1

4 – Emma Ashe, Hayesville, 15:09.4

5 – Emma Beasley, Robbinsville, 15:14.7

21 – Marilyn Swayney, Cherokee, 17:15.5

22 – Yvonne Saunooke, Cherokee, 17:17.4

45 – Aaliyah Reed, Cherokee, 19:42.1

46 – Tsuli Lossiah, Cherokee, 19:54.1

53 – Boie Crowe, Cherokee, 22:15.8

54 – Audrina Cooper, Cherokee, 22:36.2

Team Results

1 – Swain Co. 52

2 – Fannin County (Ga.) 72

3 – Hayesville 85

8 – Cherokee 171

Middle School Boys

1 – Connor Lambert, Swain Co., 12:29.4

2 – Landon Hughes, Hayesville, 12:37.0

3 – Gavin Davis, Fannin Co., 12:39.1

4 – Justis Hamby, Hiwassee Dam, 12:40.6

5 – Ryan Payne, Murphy, 12:46.3

19 – Tyce Hogner, Cherokee, 14:00.9

47 – Jack Teesateskie, Cherokee, 15:41.6

63 – Matix Stamper, Cherokee, 16:29.5

68 – Tayvin Bark, Cherokee, 17:13.6

73 – Josiah Teesateskie, Cherokee, 17:44.4

74 – Dawson Clapsaddle, Cherokee, 17:45.3

79 – Javan Garcia, Cherokee, 18:09.8

97 – Kallup McCoy, Cherokee, 24:12.4

Team Results

1 – Fannin Co. 47

2 – Hiwassee Dam/Ranger 74

3 – Murphy 90

8 – Cherokee 232

High School Girls

1 – Zoe Sanchez, Union Co. (Ga.), 20:12.8

2 – Sydney Bolyard, Tri-County Early College, 20:35.5

3 – Kaysen Krieger, Hayesville, 21:54.0

4 – Gracie Monteith, Swain Co., 22:14.7

5 – Emma White, Fannin Co., 22:24.9 26

23 – Rosa Reyes, Cherokee, 24:31.6

26 – Raylen Bark, Cherokee, 24:44.7

82 – Dorian Reed, Cherokee, 30:34.7

Team Results

1 – Hayesville 62

2 – Union Co. 90

3 – Swain Co. 123

* Cherokee did not enter the team competition.

High School Boys

1 – Luke Gambrell, Union Co., 17:09.0

2 – Tyler Watterson, Smoky Mountain, 17:12.1

3 – Jackson Burch, Hayesville, 17:17.6

4 – Hunter Hartzog, Union Co., 17:43.8

5 – Chase Pierce, Murphy, 17:49.8

62 – Jaylen Bark, Cherokee, 22:08.9

69 – Dacian Tafoya, Cherokee, 22:28.9

75 – Braylon Arch, Cherokee, 22:47.6

77 – Cavan Reed, Cherokee, 22:51.1

96 – Ayden Thompson, Cherokee, 24:11.0

103 – Toby Johns, Cherokee, 24:48.9

115 – Anthony Lossiah, Cherokee, 26:17.4

Team Results

1 – Union Co. 39

2 – Murphy 60

3 – Hayesville 82

11 – Cherokee 322

 

– One Feather staff report

print