Published On: Thu, May 25th, 2017

Cherokee High School Academic Awards

 

Top Academic Students (shown in no particular order)

9th Grade: Raylen Bark, Acecia Lambert, Kimberly Hendrix, Tierney Bradley, Macy Swayney

10th Grade: Joaquin Layno, Juanita Paz-Chalacha, Emma Stamper, Blake Smith, Olivia Jackson

11th Grade: Scarlett Guy, Shelby Wolfe, Kyra Sneed, Robin Reed, Damian Esquibel

12th Grade: Livia Lambert, Richard Smith, Kendra Wildcatt-Panther, Kendric Watty, Kyla Taylor

 

Mathematics

Math 1 Most Improved: Johanna Bean

Math 1 Highest Achievement: Cade Mintz

Math 2 Most Improved: James Wolfe

Math 2 Highest Achievement: Raylen Bark

Math 3 Highest Achievement: Damion Esquivel

Discrete Math Most Improved: Lloyd Mitchell

Discrete Math Highest Achievement: Camryn Kazhe

Pre-Calculus Highest Achievement: Scarlett Guy

 

English

Reading Strategies Most Improved: Breanna Mangold

Reading Strategies Highest Achievement: Brandon Wolfe

English 1 Highest Achievement: Raylen Bark, Acecia “Cece” Lambert

English 2 Most Improved: Annie Durant

English 2 Highest Achievement: Juanita Paz-Chalacha

English 3 Most Improved: Marianna Hornbuckle

English 3 Highest Achievement: Scarlett Guy

English 4 Highest Achievement: Kendra Panther, Richard Smith

 

Social Studies

World History Best All-Around: Tori Teesateskie

World History Highest Achievement: Dylan Hart Penick

American History 1 Best All-Around: Marley Bradley

American History 1 Highest Achievement: Anya Walsh

American History 2 Best All-Around: Marley Bradley

American History 2 Highest Achievement: Scarlett Guy

Civics & Economics Best All-Around: Lou Montelongo

Civics & Economics Highest Achievement: Taylor Nelson

 

Science

Earth & Environmental Science Best All-Around: Macy Swayney

Earth & Environmental Science Highest Achievement: Christopher Somersey Gammon

Biology Highest Achievement: Tiffany Walkingstick

Biology Honors Highest Achievement: Joaquin “Jack” Layno

Physical Science Highest Achievement: Juanita Paz-Chalacha, Anya Walsh

Chemistry Highest Achievement: Kendra Panther

Physics Highest Achievement: Kyla Taylor

 

Spanish

Spanish 1 Best All-Around: Ethan Swearengin

Spanish 2 Best All-Around: Shalina Little

 

Cultural

Basket Weaving 1 Highest Achievement: Mary A. Driver

Basket Weaving 2 Highest Achievement: Lataya Taylor

Cherokee Arts 1 Highest Achievement: Taylin Bowman

Cherokee Arts 2 Highest Achievement: Emma Stamper

Woodcarving Highest Achievement: Steven Swayney

Cherokee 1: Latika French

Cherokee 2: Ashley Schaal

Cherokee Language Highest Achievement: Ethan Swearengin

 

Art

Art 1 Most Creative: Shirley Peebles

Art 2 Most Creative: Richard Smith

Art 2 Best of Show: Elijah Maney

Art 2 Highest Achievement: Dylan West

 

Career and Technical Education

FACS Chef in Training: Brandon Wolfe, Ashley Schaal

Film Production 1 Highest Achievement: Landon Messserly

Film Production 2 Highest Achievement: Natasha Walk

Intro to Engineering Highest Achievement: Tyler Ledford

Project Management Highest Achievement: Ietan Reed-Littlejohn

Auto Mechanics Most Improved: James Tay Lambert

Auto Mechanics Highest Achievement: Blake Smith

AgriScience Most Improved: Jacelyn James

AgriScience Highest Achievement: Anita Trantham

Environmental & Natural Resources Most Improved: Harvey Jacobs

Environmental & Natural Resources Highest Achievement: Derek Torress

Horticulture Most Improved: Mykel Lossiah

Horticulture Highest Achievement: James Wolfe

Health Team Relations HOSA: Destiny Bernhisel

Health Team Relations Highest Achievement: Brandon Wolfe

Health Science 1 Highest Achievement: Dylan Wachacha

Health Science 2 HOSA: Tiarra Toineeta

Health Science 2 Highest Achievement: Robin Reed

Nursing Fundamentals Most Improved: Blake Wachacha

Nursing Fundamentals Highest Achievement: Kendra Panther

Nursing Fundamentals Clinical Highest Achievement: Richard Smith

Accounting Highest Achievement: Jarron Lossiah

Business Law Highest Achievement: Mykel Lossiah

Entrepreneurship Highest Achievement: Kyla Taylor

Fashion Merchandising Highest Achievement: Tori Teesateskie

Personal Finance Highest Achievement: Raylen Bark

Sports Marketing Highest Achievement: Dorian Reed

 

Physical Education

Girls Physical Education Most Improved: Bessie Swayney

Girls Physical Education Highest Achievement: Raylen Bark

Boys Physical Education Most Improved: Mykel Lossiah

Boys Physical Education Highest Achievement: Brandon Lossiah

Speed & Agility Most Improved: Blake Smith

Speed & Agility Highest Achievement: Isaiah Evans

Strength & Conditioning Most Improved:  Zak Perez

Strength & Conditioning Highest Achievement: Tye Mintz

 

Occupational Course of Study

OCS Best All-Around: Trinity Bean, Shannon Albert, Jeremy Swayney

 

Creative Learning Center

CLC Most Perseverance: Jami K. Lossie

 

 

print