Published On: Wed, Jul 8th, 2015

40th Annual Eastern Band Cherokee Nation Pow Wow results

 

Men’s Golden Age

1 – Schirra Gray Sr.

2 – Pat Pacheco

3 – Rick Bottchenbaugh

4 – Duane Whitehorse

 

Men’s Traditional

1 – Lonny Street

2 – Tobin Alec

3 – Charles Mesteth

4 – Charlie Backus

 

Men’s Grass

1 – Josh Richardson

2 – Darwin Charlie

3 – Rich Lanadeau

4 – John Burridge

 

Men’s Fancy

1 – Hunter Burridge

2 – Shaundal Poncho

3 – Eric Bird

4 – Josh Hill

 

Men’s Southern Straight

1 – Audie Todome

2 – Aaron Partin

3 – Dwayne Harris

4 – Ray Silva

 

Men’s Chicken

1 – Keith Sharphead

2 – Marty Thurman

3 – Jarred Thomas

4 – Garrett McArthur

 

Women’s Golden Age

1 – Brenda Silva

2 – Sandi Harris

3 – Kimberly Sterns

4 – Katrina Fisher

 

Women’s Northern Traditional

1 – Quana Mars

2 – Katlyn Douglass

3 – Amanda Tortalita

4 – Cree Medicine Bear

 

Women’s Jingle

1 – Cherish Lonetree

2 – Shondean Smith

3 – Erica Isenock

4 – Tonia Thomas

 

Women’s Fancy

1 – Verna Street

2 – Katie Isenock

3 – Cindi Harris

4 – Lisianna Jones

 

Women’s Southern Cloth

1 – Sophia Thurman

2 – Tahnee Poafpybitty

3 – Sparrow Plainbull

4 – Jill Seahmer

 

Women’s Southern Buckskin

1 – Kim Wildcatt

 

Teen Boy’s Traditional

1 – Cree Big Mountain

2 – Tyler Richardson

3 – Collin Norris

4 – James Gallart

 

Teen Boy’s Grass

1 – James Eaglestar

2 – Channing Lossiah

3 – Jacob Hewlin

4 – Jayden Mars

 

Teen Boy’s Fancy

1 – Tyler Thurman

2 (tie) – Colton Burridge, Angel Bullock

4 – Eric Plainbull Jr.

 

Teen Girl’s Traditional

1 – Daisy Marie

2 – Kendra Eaglestar

3 – Robin Chonate

4 – Sara Sterns

 

Teen Girl’s Jingle

1 – A.J. Douglass

2 – Seven Big Mountain

3 – Amaya Mills

4 – Kimmemelah Perkins

 

Teen Girl’s Fancy

1 – Sage Dimalanta

2 – Shalia Seahmer

3 – Butterfly Hewlin

 

Northern Drum Contest

1 – Stoney Creek

2 – Thunder Bear

3 – Birdtown Crossing

4 – Wild Band

 

Southern Drum Contest

1 – Silvercloud

2 – Smoky River

3 – Edisto River

4 – Zotigh

 

Women’s Fancy Special

1 – Verna Street

2 – Katie Isenock

3 – Cindi Harris

 

Men’s Traditional Special

Winner – Atzah Zah

 

Cowboy Special

Winner – Jared Thomas

 

Cowgirl Special

Winner – Verna Street

 

Cherokee Warrior Special

Winner – Mike Crowe Jr.

 

 

print