Published On: Thu, Mar 19th, 2015

MS TRACK:  Cherokee teams place second in season opener

 

 

HAYESVILLE – The Cherokee Middle School boys and girls track teams opened their season at Hayesville in a five-team meet on Monday, March 16.  Both Cherokee teams took second place in the team results.

Boys Results

Team Totals

1 – Swain 71

2 – Cherokee 62

3 – Hayesville 57.5

 

Shot Put

1 – I. Armachain (Cherokee) 35’3.75”

2 – N. Brown (Swain) 34’4.25”

3 – S. Santa-Maria (Cherokee) 32’7”

 

Discus

1 – C. Farmer (Hayes) 94’10”

2 – N. Brown (Swain) 89’6”

3 – S. Santa-Maria (Cherokee) 80’11”

4 – I. Armachain (Cherokee) 72’10”

 

High Jump

1 – J. Ledford (Swain) 5’0”

2 – D. Dills (Swain) 4’10”

 

Long Jump

1 – H. Bryson (Hayes) 14’11.5”

2 – T. Swanger (Hayes) 14’1.75”

3 – J. Voris (Rosman) 12’7.5”

 

110M High Hurdles

1 – T. Forbess (Hayes) 17.14

2 – J. Voris (Rosman) 17.20

3 – A. Lowe (Swain) 18.42

 

100M Dash

1 – I. Evans (Cherokee) 11.24

2 – S. Chappell (Rosman) 12.18

3 – J. Ledford (Swain) 12.42

 

1600M Run

1 – S. Chappell (Rosman) 5:30.08

2 – B. Vestal (Swain) 5:48.01

3 – M. Allen (Hayes) 5:59.78

 

4x200M Relay

1 – Cherokee 1:49.02

2 – Swain 2:04.34

3 – Rosman 2:12.43

 

400M Dash

1 – T. Swanger (Hayes) 1:03.08

2 – T. Forbess (Hayes) 1:03.61

3 – J. Lossiah (Cherokee) 1:03.71

 

4x100M Relay

1 – Rosman 56.21

2 – Cherokee 58.45

3 – Swain 59.84

 

800M Run

1 – S. Chappell (Rosman) 2:23.94

2 – B. Vestal (Swain) 2:29.74

3 – M. Allen (Hayes) 2:37.52

 

200M Run

1 – I. Evans (Cherokee) 24.81

2 – J. Ledford (Swain) 25.99

3 – B. Smith (Cherokee) 26.11

 

Girls Results

Team Totals

1 – Hayesville 118

2 – Cherokee 60

3 – Swain 38

 

Shot Put

1 – L. Burch (Hayes) 25’11.5”

2 – M. George (Cherokee) 25’6.75”

3 – M. Jackson (Cherokee) 23’5.25”

 

Discus

1 – M. Jackson (Cherokee) 60’8.15”

2 – J. Owle (Cherokee) 58’10”

3 – M. George (Cherokee) 54’11”

 

High Jump

1 – K. Davis (Hayes) 4’0”

2 – J. Egler (Highlands) 3’10”

 

Long Jump

1 – C. Hendrix (Robb) 14’3.5”

2 – R. Cothren (Hayes) 12’10.25”

3 – J. Richards (Swain) 11’9.5”

 

55M High Hurdles

1 – K. Davis (Hayes) 10.9

2 – S. Sheldon (Hayes) 11.21

3 – G. Forrester (High) 11.62

 

100M Dash

1 – C. Hendrix (Hayes) 13.24

2 – K. Cochran (Swain) 13.34

3 – M. Rickey (Hayes) 14.23

 

1600M Run

1 – D. Hawkins (Hayes) 6:25.42

2 – B. Duncan (Swain) 6:28.10

3 – C. Lee (Cherokee) 6:38.85

 

4x200M Relay

1 – Hayesville 2:10.21

2 – Cherokee 2:10.34

3 – Highlands 2:22.93

 

400M Dash

1 – M. Dudley (Hayes) 1:07.08

2 – J. Richards (Swain) 1:11.74

3 – C. Hatherly (Hayes) 1:12.40

5 – J. Albert (Cherokee) 1:16.98

 

4x100M Relay

1 – Hayesville 1:02.84

2 – Cherokee 1:06.05

3 – Rosman 1:06.62

 

800M Run

1 – D. Esquivel (Cherokee) 2:46.00

2 – M. Dudley (Hayes) 2:55.07

3 – D. Hawkins (Hayes) 2:56.01

 

200M Dash

1 – C. Hendrix (Hayes) 27.04

2 – J. Albert (Cherokee) 27.40

3 – K. Cochran (Swain) 28.62

 

 

print