Published On: Sat, Sep 27th, 2014
Sports | By

CROSS COUNTRY:  Cherokee hosts multi-school meet

 

By SCOTT MCKIE B.P.

ONE FEATHER STAFF

 

Cherokee hosted a multi-school meet for high school and middle school teams on Wednesday, Sept. 24.  The Cherokee varsity boys team and the middle school girls team both took third place overall.  Kendall Toineeta placed fourth in the varsity girls division with a time of 22:18.88.  Darius Lambert took first place in the middle school boys race (two-mile track) with a time of 11:28.38.  He was joined by teammate Yah Sadongei who came in third with a time of 12:48.78.

Results of the meet are as follows:

Kendall Toineeta took fourth place in the varsity girls race with a time of 22:18.88.  (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

Kendall Toineeta took fourth place in the varsity girls race with a time of 22:18.88. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

High School Girls

1 – Shawnda Martin (Robb) 19:40.34

2 – Blakely Moore (Highlands) 20:34.72

3 – Cameron Rice (Murphy) 22:06.72

4 – Kendall Toineeta (Cher) 22:18.88

14 – Devona Reed (Cher) 24:57.56

18 – Tiff Riggen (Cher) 26:16.69

24 – LeLe Lossiah (Cher) 27:39.12

25 – Shelby Wolfe (Cher) 27:40.21

30 – Macie Welch (Cher) 29:19.94

31 – Kaycee Lossiah (Cher) 29:20.50

37 – Timiyah Brown (Cher) 32:46.91

Team Scores: 1 – Robbinsville 35, 2 – Hayesville 50, 3 – Murphy 76, 4 – Cherokee 85

 

Dustin Johnson finishes strong as he places 9th in the varsity boys race with a time of 19:53.41.

Dustin Johnson finishes strong as he places 9th in the varsity boys race with a time of 19:53.41.

High School Boys

1 – Frank Cline (Robb) 17:22.59

2 – Davis Moore (Highlands) 18:02.09

3 – Adam Urbaniuk (Hayes) 18:28.56

9 – Dustin Johnson (Cher) 19:53.41

11 – Aaron Smart (Cher) 20:07.59

18 – Simon Montelongo (Cher) 21:31.66

26 – Jeffrey Girty (Cher) 22:12.34

32 – Jace Watty (Cher) 22:59.44

33 – Jason McMillan (Cher) 23:00.15

Team Scores: 1 – Hayesville 42, 2 – Robbinsville 68, 3 – Cherokee 96, 4 – Hiwassee Dam 114, 5 – Rosman 121, 6 – Murphy 132

 

Taylin Bowman finished 23rd in the middle school girls race with a time of 16:32.

Taylin Bowman finished 23rd in the middle school girls race with a time of 16:32.

Middle School Girls

1 – Abigail Knight (Robb) 13:37

2 – Desiree Hawkins (Hayes) 13:48

3 – Aylan Meyers (Swain) 14:19

5 – Tori Teesateskie (Cher) 14:37.8

6 – Delia Esquivel (Cher) 14:40

14 – Jamie Lossiah (Cher) 15:51

21 – Dori Reed (Cher) 16:19.4

22 – Jade Ledford (Cher) 16:20

23 – Taylin Bowman (Cher) 16:32

31 – Jaylin Albert (Cher) 17:19

Team Scores: 1 – Swain 45, 2 – Murphy 57, 3 – Cherokee 68, 4 – Hayesville 106, 5 – Robbinsville 107, 6 – Martins Creek 120, 7 – Hiwassee Dam 191

 

Darius Lambert finished first in the middle school boys race with a time of 11:28.38.

Darius Lambert finished first in the middle school boys race with a time of 11:28.38.

Middle School Boys

1- Darius Lambert (Cher) 11:28.38

2 – Luke Walters (Robb) 12:01

3 – Yah Sadongei (Cher) 12:48.78

5 – Joe Lossiah (Cher) 13:00

23 – Buster Swayney (Cher) 14:43.22

49 – Jake Wiggins (Cher) 19:26.88

Team Scores: 1 – Murphy 53, 2 – Robbinsville 56, 3 – Swain 66, 4 – Cherokee 81, 5 – Hiwassee Dam 139, 6 – Martins Creek 163

 

To view and purchase photos from this event, visit the following links:

http://onefeather.smugmug.com/SPORTS/RUNNING/CROSS-COUNTRY-CHS-hosts-meet-9/

http://onefeather.smugmug.com/SPORTS/RUNNING/CROSS-COUNTRY-CMS-hosts-meet-9/

print