Published On: Thu, Oct 17th, 2013
Sports | By

CROSS COUNTRY: Smoky Mountain Conference Championships

The Smoky Mountain Conference middle school and high school cross country championships were held at Cherokee High School on Wednesday, Oct. 16.  Shown above is the start of the varsity girls race.  (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

The Smoky Mountain Conference middle school and high school cross country championships were held at Cherokee High School on Wednesday, Oct. 16. Shown above is the start of the varsity girls race. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

Wednesday, Oct. 16 at Cherokee

 

Girls

1 – Shawnda Martin, Robbinsville, 20:14.24

Cherokee's Kendall Toineeta comes out of the woods on the backside of the course during Wednesday's race.  She placed 6th in the varsity girls race.

Cherokee’s Kendall Toineeta comes out of the woods on the backside of the course during Wednesday’s race. She placed 6th in the varsity girls race.

2 – Shelby Hyatt, Swain, 21:26.81

3 – Madison Travitz, Swain, 21:39.50

6 –Kendall Toineeta, Cherokee, 21:57.58

14 – Devonna Reed, Cherokee, 24:00.82

16 – Lydia Lossiah, Cherokee, 24:21.11

29 – Kaycee Lossiah, Cherokee, 26:49.78

33 – Sydney Yanez, Cherokee, 32:25.52

Girls team

1st – Swain 40

2nd – Hayesville 73

3rd – Cherokee 74

 

Boys

1 – Frank Cline, Robbinsville, 16:59.96

Cherokee's Brock Powell, who took 11th place in the varsity boys race, finishes strong.

Cherokee’s Brock Powell, who took 11th place in the varsity boys race, finishes strong.

2 – Kaseson Hooper, Murphy, 17:33.19

3 – Adam Urbaniuk, Hayesville, 18:03.63

11 – Brock Powell, Cherokee, 19:44.77

41 – Gabe Crowe, Cherokee, 26:12.17

44 – Michael Arch, Cherokee, 26:12.17

Boys team

1st – Robbinsville 47

2nd – Hayesville 49

3rd – Swain 51

 

Middle School Girls

1 – Shay Tisho, Swain, 12:48.15

Swain's Shay Tisho, an EBCI tribal member, took first place in the middle school girls race.

Swain’s Shay Tisho, an EBCI tribal member, took first place in the middle school girls race.

2 – Cameron Rice, Murphy, 12:55.79

3 – Abigail Knight, Robbinsville, 13:25.92

7 – Tori Teesateskie, Cherokee, 14:12.98

13 – Shelby Wolfe, Cherokee, 14:45.91

28 – Jamie Lossiah, Cherokee, 16:09.89

34 – Rachel Blythe, Cherokee, 18:42.50

Middle School Girls team

1st – Swain 35

2nd – Murphy 45

3rd – Hayesville 64

 

Middle School Boys

1 – Gavin Morgan, Hayesville, 11:27.71

Cherokee's Darius Lambert took second place in the middle school boys race.

Cherokee’s Darius Lambert took second place in the middle school boys race.

2 – Darius Lambert, Cherokee, 11:42.89

3 – C.J. Anderson, HDR, 12:02.60

11 – Josiah Lossiah, Cherokee, 13:15.42

23 – Yah Sadongei, Cherokee, 13:48.22

36 – William Swayney, Cherokee, 15:13.07

37 – Logan Hux, Cherokee, 15:28.67

42 – Corbin Wolfe, Cherokee, 15:57.81

Middle School Boys team

1st – Murphy 40

2nd – Robbinsville 64

3rd – Hayesville 70

4th – Cherokee 99

 

[nggalbum id=344 template=extend]

[nggalbum id=343 template=extend]

print