Published On: Wed, Jun 5th, 2013

Cherokee Elementary School Superlatives

SUBMITTED By CHEROKEE CENTRAL SCHOOLS  

 

Best Smile: Alyssa Hoyle, Galilea Pete, Mica Tiger-Harlan, Kendra Arch, Preston Rickman

 

Next WWE Wrestler: Mark Bigmeat, Datlon Burgess, Josiah Sherrill, Korbin Sampson, Cameron Squirrell, Krenston Armachain, Briar Standingdeer

 

Most Creative: Emiliano Garcia, Corbin Freeman, Cyrus James, Asa Siweumptewa, Tah-tah-yeh Swimmer, Tyruss Thompson, Matthew Wahnetah

 

Best Singer (Next American Idol): Amiya Saunooke, Jacquline Gayosso, Kedra Drakeford, Kedrick Panther

 

Best Dancer: Dalton Burgess, Tazavin Byfield, Josiah Sneed, Savannah Calhoun, Tommy Valdez

 

Best Mathematician: Hayden Jameson, Ayden Queen, Amiya Saunooke, Jaculine Gayosso, Xavier Sanchez, Tommy Valdez, Tricyus Calhoun, Savian Davis

 

Class Clown: Josiah Sneed, Korbin Sampson, Samuel Welch, Kai Saunooke, Logan Biddix

 

Best Monster Hunter: Devin Bottchenbaugh, Cameron George, Epps Welch, Eli Squirrell, Briar Standingdeer

 

Most Dependable: James Arch, Luke Smith, Kaniah Wolfe, Falon Welch, Chanttin Tramper

 

Freshest Dresser: Chayton Ledford, Nevayah Panther, Colby Lossie, Shawnee Kirkland, Emerald Quijada

 

Best Storyteller: Tazavin Byfield, Cameron George, Colby Lossie, Myron Kalonaheskie, Sadie Rivera-Gomez, Samantha Blythe

 

Most Respectful: Jada Cruz, Alyssa Hoyle, Shawnee Bushyhead, Julianne Smart, Timber Sampson-Rattler, Xain Maney, Malachi Driver

 

Most Athletic: Jack Teesateskie, Zachary Seay, Elijah Lineberry, Cameron Squirrell, Riley Lambert, Winter Crowe, Arthur Locust

 

Teacher’s Sidekick: Mark Bigmeat, Devin Swayney, Jack Teesateskie, Abreana Hornbuckle, Kai Saunooke, Mica Tiger-Harlan, Eliana West

 

Best Science Investigator: Devin Bottchebaugh, Zayden Crowe, Asa Siqeumptewa, Winter Crowe, Jayvin George, Preston Rickman

 

Hardest Worker: Trinity Martinez, Cheyton Medford, Sean Henderson, Joselyn Long, Corbin Wilson, Billy Hicks, Hunter Mathis

 

Biggest Bookworm: Hilarie Howell, Corbin Freeman, Alicia Salas, Ariyanna Toineeta, Gideon Freeman

 

Most Truthful: Braiden Long, Cheyton Medford, Shawnee Bushyhead, Kendra Arch, Falon Welch, Chanttin Tramper, Billy Hicks

 

Next President of the USA: Hilarie Howell, Elliott Shell Jr., Izabell Jenkins, Kedrick Panther

 

Future Author: Braidon Long, Josiah Sherrill, Gabriela Hernandez, Deanna Robertson

 

Best Listener: James Arch, Alexis Davis, Cyrus James, Julianne Smart, Slevin Youngdeer, Joseph Porter, Malachi Driver

 

Most Caring: Trinity Martinez, Jocelyn Saunooke, Zachary Seay, Emery Driver, Joseph Porter, Evan Standingdeer, Samantha Blythe

 

Most Talkative: Hayden Jameson, Zayden Crowe, Isabell Jenkins, Sadie Rivera-Gomez, Riley Lambert, Deanna Robertson

 

Most Creative Writer: Devin Swayney, Keaton Arch, Werahre Codynah, Alvin Swayney, Joselyn Long, Natalie Bradley

 

Best Handwriting: Louiza Walkingstick, Nevayah Panther, Jaylynn Komenda, Brandon Santiago, Aaliyah Reed, Matthew Wahnetah

 

Most Huggable: Ayden Queen, Kieran Wolfe, Dailin “Jogeta” Panther, Alicia Salas, Slevin Youngdeer, Emery Driver, Hannah Morgan, Corbin Wilson, Vincent Owle

 

Class Leadership: Kennica Bradley, Luke Smith, Galilea Pete, Tah-tah-yeh Swimmer, Tricyus Calhoun, Natalie Bradley

 

Most Helpful: Malla Bradley, Addi Taylor, Sean Henderson, Eli Squirrell, Elijah Lineberry, Myron Kalonaheskie, Adrian Martin-Garcia, Arthur Locust

 

Best Hair: Jessie Catolster-Hernandez, Werahre Codynah, Vincent Owle, Krenston Armachain

 

Best Speller: Kieran Wolfe, Kennica Bradley, Kiri Hill, Abreana Hornbuckle, Alvin Swayney, Ariyanna Toineeta, Savian Davis

 

Most Artistic: Jada Cruz, Chayton Ledford, Jaylynn Komenda, Brandon Santiago, Noqwisi Crowe, Tricyus Calhoun, Logan Biddix

 

Best at Sharing: Emiliano Garcia, Elliott Shell Jr., Alexis Davis, Shawnee Bushyhead, Timber Sampson-Rattler, Evan Standingdeer, Daoni Dvdisdi

 

Boys Club BRAVES Award: Malla Bradley, Sean Henderson

 

Academic Improvement: Malla Bradley, Louiza Walkingstick, Dailin “Jogeta” Panther, Addi Taylor, Sean Henderson, Abreana Hornbuckle, Shawnee Kirkland, Xavier Sanchez, Hannah Morgan, Adrian Martin-Garcia, Dawoni Dvdisdi, Emerald Qujada

 

Outstanding PE Student: Billy Hicks, Jada Cruz

 

Most Improved PE Student: Preston Rickman, Jocelyn Saunooke

 

Outstanding Art Student: Luke Smith, Hilarie Howell

 

Most Improved Art Student: Logan Biddix, Shawnee Bushyhead

 

Academic Excellence: James Arch, Haylie Woodard, Jessie Catolster-Hernandez, Alexis Davis, Izabell Jenkins, Sean Henderson, Samuel Welch, Kaylee Farmer, Tyruss Thompson, Noqwisi Crowe, Savian Davis, Eliana West

 

Colossal Book Club: Buttery, Tricyus Calhoun, Noqwise Crowe, Jayvin George, Xain Maney, Hannah Morgan, Joseph Porter, Aaliyah Reed, Sadie Rivera Gomez, Alvin Swayney, Tyruss Thompson, Ariyanna Toineeta, Riley Lambert, Corbin Wilson, Bryson, James Arch, Kennica Bradley, Malla Bradley, Dalton Brugess,  Tazavian Byfield, Jada Cruz, Emiliano Garcia, Hilarie Howell, Hayden Jameson, Braiden Long, Trinity Martinez, Ayden Queen, Tevin Ross, Louiza Walkingstick, Kieran Wolfe, Haylie Woodard, Hafner, Keaton Arch, Zayden Crowe, Alexis Davis, Corbin Freeman, Cameron George, Jessie Hernandez, Kiri Hill, Alyssa Hoyle, Chayton Medford, Nevayah Panther, Amiya Saunooke, Jocelyn Saunooke, Elliott Shell, Josiah Sneed, Addi Taylor, Jack Teesateskie, Nipper, Krenston Armachain, Gideon Freeman, Matthew Wahnetah, Phillips, Kendra Arch, Kedra Drakeford, Emery Driver, Kaylee Farmer, Shawnee Kirkland, Elijah Lineberry, Xavier Sanchex, Kai Saunooke, Eli Squirrel, Tah-tah-yeh Swimmer, Mica Tiger-Harlan, Tommy Valdex, Falon Welch, Samuel Welch, Huskey, Alicia Salas

 

Outstanding Computer Lab Student: Matthew Wahnetah, Falon Welch

 

Most Improved Computer Lab Student: Adrain Martin-Garcia, Addi Taylor

 

Outstanding Music Student: Corbin Wilson, Deanna Robertson

 

Most Improved Music Student: Corbin Wilson, Kendra Arch

 

Outstanding Cherokee Language & Immersion: Jesse Catolster-Hernandez, Sadie Rivera-Gomez, Kai Saunooke, Kennica Bradley

 

Most Improved Cherokee Language & Immersion: Louiza Walkingstick, Billy Hicks, Malla Bradley

 

Horizons Reading/Language Arts Outstanding Student: Tyruss Thompson, Aaliyah Reed

 

Horizons Math Outstanding Student: Kai Saunooke, Kaylee Farmer

 

Best All Around: Haylie Woodard, Kiri Hill, Kaniah Wolfe, Kedra Drakeford, Xain Maney, Eliana West

print