Published On: Tue, May 21st, 2013

CHS athletes honored at banquet

 

Avery Mintz (right), shown at the 1A West Regional track meet, was named the Bertha Saunooke Memorial Female Athlete of the Year at Cherokee High School’s annual athletic banquet on Friday, May 17.  (SCOTT MCKIE B.P./One Feather)

Avery Mintz (right), shown at the 1A West Regional track meet, was named the Bertha Saunooke Memorial Female Athlete of the Year at Cherokee High School’s annual athletic banquet on Friday, May 17. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather)

 

Cherokee High School had their annual Athletic Banquet, on Friday, May 17 in the Chief Joyce Dugan Cultural Arts Center.

 

“Cherokee High School would like to thank Gloria Griffin for her attendance and a special thank you to all the trophy sponsors and Ronnie Long at CBC Printing,” CHS athletics officials related.  “You truly made our night a success.”

 

Awards were given to the following athletes:

 

JV Volleyball                                                

Offensive MVP-Kaycee Lossiah

Defensive MVP-Dre Crowe

Coach’s Award-Bree Stamper

 

Varsity Volleyball

Offensive MVP-Avery Mintz

Defensive MVP-Callie Phillips

Coach’s Award-Taran Swimmer

 

Charlie Stamper Memorial Academic Female

Ashley Bottchenbaugh

 

Charlie Stamper Memorial Academic Male

Frisco Javier

 

Varsity Cheerleading                                               

MVP-Ashley Bottcheenbaugh

Coach’s Award-Alexis Maney

 

Most Determined Athlete Female-Barbara Sequoyah Memorial

Sabrina Wooten

 

Most Determined Athlete-Male-Ray Owle Memorial

Jesse Toineeta

 

Men’s Soccer

Offensive MVP-Raven Frankiewicz

Defensive MVP-EJ Carroll

Coach’s Award-Darius Thompson

 

Varsity Cross Country                                              

Womens MVP-Kendall Toineeta

Coach’s Award-Jordyn Thompson

Mens MVP-Gerald Mahan

Coach’s Award-Brock Powell

 

Track & Field

Womens MVP-Kendall Toineeta

Womens MVP-Stevi Sutton

Mens MVP-Gerald Mahan

Mens MVP-Justice Littlejohn

Coach’s Award-Jeremy Saunooke

Coach’s Award-Avery Mintz

 

Vernon Hornbuckle Memorial-Christian Athlete

Female-Sabrina Wooten, Jordyn Thompson, Elle Bradley, Taran Swimmer

Male-Frisco Javier

JV Football                                                                 

Offensive MVP-Luke Woodard

Defensive MVP-Logan Teesateskie

Coach’s Award-Michael George

 

Varsity Football

Offensive MVP-Seth Littlejohn

Defensive MVP-Logan Woodard

Coach’s Award-Justice Littlejohn

Rookie of the Year-Kennan Panther

Defensive Lineman-Joe Lomas

Offensive Lineman-Bret Gunter

Most Improved-Jaron Bradley

All Conference-Seth Littlejohn, Logan Woodard

Honorable Mention-Justice Littlejohn, Brent Gunter, Kennan Panther

 

Noah Powell Memorial-Leadership Award

Female-Deija Burgess

Male-Justice Littlejohn

 

JV Girls Basketball                                                  

Offensive MVP-Tyra Standingdeer

Defensive MVP-Brandee McMillan

Coach’s Award-Perri Wildcatt

 

Varsity Girls Basketball

Offensive MVP-Avery Mintz

Defensive MVP-Kendall Toineeta

Coach’s Award-Alexis Maney

All Conference-Kendall Toineeta, Avery Mintz, Alexis Maney

 

JV Boys Basketball                                                  

Offensive MVP-Brock Powell

Defensive MVP-Logan Teesateskie

Coach’s Award-Steven Straughan

Varsity Boys Basketball

Offensive MVP-Seth Littlejohn

Defensive MVP-Jesse Toineeta

Coach’s Awards-Dustin Johnson

Brave Award-Darius Thompson

Rookie of the Year-Kennan Panther

Most Improved-Eli Littlejohn

All Conference-Seth Littlejohn, Dustin Johnson

Honorable Mention-Eli Littlejohn, Jesse Toineeta

 

Varsity Wrestling                             

MVP-Tavi Rivera

MVP-Levi Swearingen

Coach’s Award-Jaron Bradley

 

Ray Kinsland Honorarium-Best Sportsmanship

Female-Taran Swimmer

Male-Tavi Rivera

 

Ladies Soccer

Offensive MVP-Taran Swimmer

Defensive MVP-Elle Bradley

Coach’s Award-Deija Burgess

 

Men’s Golf                                                                            

MVP-Tagan Crowe

Coach’s Award-Christian Ensley

 

Ladies Golf

MVP-Gabby Thompson

Coach’s Award-Destinie Owle, Elle Bradley

 

Chief John A. Crowe Memorial-Most Dedicated Athlete

Female-Kendall Toineeta

Male-Gabe Crowe

 

JV Softball                                                                            

Offensive MVP-Tierra Martinez

Defensive MVP-Tysha Sampson

Coach’s Award-Tyra Standingdeer

 

Varsity Softball

Offensive MVP-Kristen Kirkland

Defensive MVP-Dre Crowe

Coach’s Award-Bree Smith

 

Varsity Baseball

Offensive MVP-Stephan Swan

Defensive MVP-Chris Queen

Coach’s Award-Logan Woodard

Overall MVP-Corbin Wright

 

Peaches Squirrel Honorarium

Miss Brave- Alexis Maney

Mr. Brave-Logan Woodard

 

Bertha Saunooke Memorial-Female Athlete of the Year-Avery Mintz

 

James Hogeye Taylor Memorial-Male Athlete of the Year-Seth Littlejohn

SMC Player of the Year-Avery Mintz

 

SMC Coach of the Year-Chris Mintz

print