Published On: Wed, Dec 12th, 2012

WRESTLING: Cherokee takes 2nd at Rosman Duals

ROSMAN – Cherokee’s varsity wrestling team placed 2nd at the Rosman Duals held in Rosman on Saturday, Dec. 8.  Erwin High School took 1st place.  Other schools participating included: Rosman, A.C. Reynolds and Hiwassee Dam.

Following are Cherokee’s results in each match of the tournament:

Cherokee's Trennie Arch (top) wrestles Erwin's Ashton Spratt at the Rosman Duals on Saturday.  Spratt won the match by a 3-2 decision.  (DENISE WALKINGSTICK/One Feather contributor)

Cherokee’s Trennie Arch (top) wrestles Erwin’s Ashton Spratt at the Rosman Duals on Saturday. Spratt won the match by a 3-2 decision. (DENISE WALKINGSTICK/One Feather contributor)

Erwin 46 Cherokee 27

106lb. – Gabe Wilson (E) won by injury default over Michael George (Ch)

113lb. – Ethan Swearengin (Ch) pinned Dale Cearces (E) at 2:52

120lb. – Isiah Davis (Ch) pinned Christian Santini (E) at 2:14

126lb. – Bruce Kemper (E) won by decision (6-3) over Levi Swearengin (Ch)

132lb. – Zachary Wilson (E) won by major decision (12-4) over Austin Padilla (Ch)

138lb. – Jaron Bradley (Ch) won by decision (12-7) over Graham Carter (E)

145lb. – Ashton Spratt (E) won by decision (3-2) over Trennie Arch (Ch)

152lb. – Mike Ballew (E) won by forfeit

160lb. – Tavi Rivera (Ch) pinned Isaac Jimenez (E) at 1:42

170lb. – Dorian Walkingstick (Ch) won by injury default over Jake Taylor (E)

182lb. – Josh Cole (E) won by forfeit

195lb. – Edgar Jimenez (E) won by forfeit

220lb. – Hunter Dixson (E) won by forfeit

285lb. – Chase Buckner (E) pinned Dakota Ward (Ch) at 1:20

 

Cherokee's Jaron Bradley (left) works for a dominant position against Isiah Cordell, Hiwassee Dam.  Bradley pinned Cordell  at the 1:06 mark.

Cherokee’s Jaron Bradley (left) works for a dominant position against Isiah Cordell, Hiwassee Dam. Bradley pinned Cordell at the 1:06 mark.

Rosman 45 Cherokee 36

106lb. – Michael George (Ch) won by forfeit

113lb. – Clint McCall (Ros) pinned Ethan Swearengin (Ch) at 3:01

120lb. – Triston Praytor (Ros) pinned Isiah Davis (Ch) at :37

126lb. – Levi Swearengin (Ch) pinned Seth Morris (Ros) at 1:28

132lb. – Breyer Owen (Ros) won by decision (6-2) over Austin Padilla (Ch)

138lb. – Jaron Bradley (Ch) pinned Noah Orr (Ros) at 5:10

145lb. – Trennie Arch (Ch) won by forfeit

152lb. – Waylon McDevitt (Ros) won by forfeit

160lb. – Tavi Rivera (Ch) pinned Adrian Villagomez (Ros) at :43

170lb. – Dorian Walkingstick (Ch) pinned Cane Owensby (Ros) at :49

182lb. – Dartaignian Harding (Ros) won by forfeit

195lb. – Cody Lupo (Ros) won by forfeit

220lb. – Christian Davis (Ros) won by forfeit

285lb. – Andrea Villagomez (Ros) pinned Dakota Ward (Ch) at 2:37

 

Cherokee 42 A.C. Reynolds 31

106lb. – Michael George (Ch) won by forfeit

113lb. – Ethan Swearengin (Ch) won by forfeit

120lb. – Isiah Davis (Ch) won by forfeit

126lb. – Levi Swearengin (Ch) won by injury default over Joe Cantrell (ACR)

132lb. – Austin Padilla (Ch) pinned Ryder Sparks (ACR) at :48

138lb. – Matt Wade (ACR) won by major decision (12-3) over Jaron Bradley (Ch)

145lb. – Robbie Russel (ACR) won by decision (9-6) over Trennie Arch (Ch)

152lb. – Colten Cox (ACR) won by forfeit

160lb. – Tavi Rivera (Ch) pinned Rob Hendrick (ACR) at 3:11

170lb. – Dorian Walkingstick (Ch) pinned Naja Buchanan (ACR) at :43

182lb. – Billy Burgess (ACR) won by forfeit

195lb. – Skyler Close (ACR) won by forfeit

285lb. – Dakota Searcy (ACR) pinned Dakota Ward (Ch) at :59

 

Cherokee 60 Hiwassee Dam 6

106lb. – Michael George (Ch) won by forfeit

113lb. – Ethan Swearengin (Ch) won by forfeit

120lb. – Isiah Davis (Ch) won by forfeit

126lb. – Levi Swearengin (Ch) won by forfeit

132lb. – Austin Padilla (Ch) won by forfeit

138lb. – Jaron Bradley (Ch) pinned Isiah Cordell (HD) at 1:06

145lb. – Trennie Arch (Ch) won by forfeit

160lb. – Tavi Rivera (Ch) pinned Zach Bennet (HD) at :40

220lb. – Jacob Bradford (HD) won by forfeit

285lb. – Dakota Ward (Ch) won by forfeit

 

– ONE FEATHER STAFF REPORT

 

 

print