Published On: Mon, Apr 23rd, 2012

Tribal Council gives annual Student Awards

 

Meshay Long (right), shown with Yellowhill Rep. David Wolfe, was named "Best All Around" in the 12th grade at Cherokee High School during the annual Tribal Council Awards on Friday, April 20. (DENISE WALKINGSTICK/One Feather contributor)

The following students, all EBCI tribal members, were honored during the annual Tribal Council Student Awards Program in the Council Chambers on Friday, April 20:

 

New Kituwah Academy

Kindergarten

Merit: Roxi Bark, Mato Grant

Best All Around: Eva Welch

 

1st Grade

Merit: Emma Taylor, Kaden Smith

Best All Around: Kohlton Neadeau

 

2nd Grade

Merit: Abigail Taylor, Praire Toineeta

Best All Around: Makala McGaha

 

Cherokee Central Schools

Kindergarten

Merit: Daulton Ensley, Hermione Ward, Isaac Welch, Ileyeni Wolfe, Miylaya Pratama, George Saunooke, Dalaina Mills, Madison Ledford, Alexzaya Lossie, Awee Walkingstick, Esiah Bird

Best All Around: Mahala Wilson

 

1st Grade

Merit: Hayden McCoy, Ariyonna Hill-Maney, Elijah Hamilton, Kamia Wiggins, Dominyk Arch, Fala Welch, Alyxandra Armachain, Idalis “Dali” Crowe, Ellise Stamper, Makyla Deisi Taylor – Hernandez, Keneil Saunooke

Best All Around: Mahala Allison

 

2nd Grade

Merit: Creighton George, Chloe Lambert, Jamice Mora, Tehya Littlejohn, Lucian Davis, Marcus Armachain, Lela Crowe, Evan Caley, Aaliyah Queen, Billy Smith

Best All Around: Kaelin Jones

 

3rd Grade

Merit: Deante Toineeta, Judson Bradley, Anthony Allison, Jaidan Welch, Lorenzo Ramirez, Destiny Mills, Rhyan Girty, Zayne Taylor-Hernandez, Emily Murphy, Darius Bigwitch

Best All Around: Maya Cruz

 

4th Grade

Merit: Brandon Wolfe, Cadan Douglas Pheasant, Tierney Bradley, Lauren Luther, Jeffrey Bradley, Mykel Lossiah, Jazaniah Owle, Jade Ledford, Deliah Esquivel, Acecia Lambert

Best All Around: Hope Long

 

5th Grade

Merit: Logan James Bradley, Wesley Jordan Wildcatt, Jaia Alexis Watty, Juanita Paz-Chalacha, Jarron Pierce Lossiah, Emma Nicole Stamper, Malakai Tooni, Savannah Kay Owle, Blake Lawson Smith, James Tre Wolfe

Best All Around: Allen Seth Ledford

 

6th Grade

Merit: Scarlett Guy, Samantha Lee, Kyra Sneed, Aleshia Tisho, Macie Welch, Shelby Wolfe, Tristin Bottchenbaugh, Eason Esquivel, William Paul, Shanenon Wolfe

Best All Around: Riley Crowe

 

7th Grade

Merit: Anthony Toineeta, K-Lynn Jackson, Richard Smith, Juliann Welch, Fabian Crow, Jeffrey Girty, Mikhail Swimmer, Louwana Montelongo, Kendra Panther, Menoch Grant

Best All Around: Cade Carroll

 

8th Grade

Merit: Jacob Long, Faith Long, Isaiah Davis, Trace Lambert, Davis Littlejohn, Tysha Sampson, Corey Tolley, Emily Kayonnie, Virginia Grant

Best All Around: Tyra Standingdeer

 

9th Grade

Merit: Kristan Arch, Christine Davis, Kaycee Lossiah, Robert Maney, Xan Sadongei, Orion Holmberg, Treannie Arch, Dora Dre Crowe, Alexis McCoy, Jarren Girty

Best All Around: Kendall Toineeta

 

10th Grade

Merit: Monique Paul, Taran Swimmer, Hunter Lambert, Tagan Crowe, Jessica Lambert, Constance “Anna” Cline, Alea Tisho, Joi Owle, Priscilla Squirrell, Kayla Bradley

Best All Around: Jalon Lossiah

 

11th Grade

Merit: Elle Bradley, Callie Phillips, Francisco Javier, Gabriella Thompson, Devyn Smith, Deija Burgess, Rosie Bernhisel, Athena Sadongei, Dorian Walkingstick, Brianna Smith

Best All Around: Ashley Bottchenbaugh

 

12th Grade

Merit: Gabriel McMillan, Karleigh Reeves, Shayna Ledford, Cheyenne Smith, Alicia Whiteside, TsaLaDi Sequoyah, Jessica McCoy, Joseph Morales, Elizabeth Wahnetah, Kiah West

Best All Around: Meshay Long

 

Smokey Mountain Elementary

Merit: Keaton Rayce Smith, Collin Ledford, Luke Climbingbear, Anna Bigwitch, Sean Martinez, Gabe Sanchez, Blaine Smith, Rossi Wachacha, Cassandra Bennett, Pamela Swayney, Jaycee Bradley, Kevonna Tushka, Nate Crowe, Danika Huskey, Amber Sherrill, Alannah Tushka, Isabel Driver, Mathew Climbingbear, Lorena Lopez, Lynn Arch, Tia Toineeta, Jayce Wolfe, Bradley Parker

Best All Around: Gabby Bailey

 

Smoky Mountain High School

Merit: Tyler Arnold, Landon French, Elias Huskey, Dylan Lossiah, James Marr, Tristan Mathis, Roxeanne Parker, Lakisha Walkingstick, Jaiden Wolfe, Brooklyn Ledford

Best All Around: Dustin Wolfe

 

Graham County Schools

Robbinsville Elementary

Merit: Opal Dallas Rae Garrett, Raven Octavia Rattler, Jeb Shuler, Troy Dane Jones,

Bryce Elliott Teesateskie, Hannah Kassidy Moose, Kira Haney, Andrew Holland,

Camryn Orr, Autumn Shawn Ellington, Kevin Riley Crowe, Melissa Seay

Best All Around: Erin Ashton Teesateskie

 

Robbinsville Middle School

Merit: Joshua Caleb Teesateskie, Brianna Rain Jumper, Claudia Shay Jumper, Forest Long, Charlotte Welch

Best All Around: Lydia Crowe

 

Robbinsville High School

Merit: Katelyn Black, Cruz Galaviz, Coy Hemphill, Hannah Rhea Ellington, Zane Edward Wachacha, Spencer McCoy, Cailon Mackenzie Garland, Kandida Ward, Emmanuel Simon Sequoyah, Ronnie Trace Shuler, Desiree Williams, Dawndi Craig, Rebecca Lynn Teesateskie

Best All Around: Rachel Elizabeth Crowe

 

 

Cherokee County Schools

Merit: Jeremiah Jumper, Shalee Lewis, Shawnta Jumper, Shalon Rattler, Gaige Colby Cox, Ashley Herrin, Dalton Kyle Welch

Best All Around: Madison Ledford

 

 

Swain County Schools

West Elementary

Merit: Lucas Sutton, Taylor Rickman, Kaylee Simmons, Thomas Pheasant, Dakota Siweumptewa, Timothy Smith, Mckenzee Cook, Cameron Lambert, Kobe Wiggins, Christian Bird

Best All Around: Tianna Smith

 

East Elementary

Merit: Ryleigh Long, Landon Powell, Blake Sain, Mahala Bird, Luke Bird, Kaiya Vestal, Ayden Evans, Jesse Queen, Bryce Sain, Evelyn Cotterman, Serena Hart, Jonas Trejo, Nathan Bird, Elise Cooper, Jayda Toineeta

Best All Around: Kilyne Oocumma

 

Swain Middle

Merit: Danina Curtis, Alyssa Haymond, Isaiah Littlejohn, Brynnae Rhinehart, Isaiah Watty, Jimmie Gloyne, Jaymian Lambert, Phinehas Little, Haley Smith, Brett Treadway, Mattie Brockwell, Bryce Ledford, Chonsi Martinez, Maggie Martinez, Elijah Taylor

Best All Around: Samantha Thomas

 

Swain High

Merit: Sara Emelye Sneed, Chloe Blythe, Jamy Oocumma, Storm Ledford, Elizabeth Bible, Alexandria Treadway, Melody Little, Cody Dills, Tristan Brown, Corbin Panther, Abbe Kirby, David Evan Sneed, Region Ball, Chelsey Nations

Best All Around: Morgin Arvey

 

– TOP Office

print