Published On: Tue, Feb 14th, 2012
Sports | By

Padilla, Davis win State Championships

Braves win weight division titles at NC Middle School and 9th Grade Championships last weekend

 

ONE FEATHER STAFF REPORT

     WINSTON-SALEM – Eleven members of the Braves middle school and high school wrestling teams competed in the North Carolina Middle School & Ninth Grade State Wrestling Championships in Winston-Salem on Saturday, Feb. 11.  Two came back champions. 
 

 

Taylor Davis (left) and Austin Padilla won state championships in their respective divisions at the N.C. 9th Grade State Wrestling championships held in Winston-Salem on Saturday, Feb. 11. (Photos courtesy of Sparrow Standingdeer)

    Austin Padilla won the 9th grade state championship in the 122lb. division and Taylor Davis won the 9th grade state championship in the 184lb. division.  Jaron Bradley placed third in the 9th grade 134 lb. division and Michael George placed fourth in the middle school 95lb division. 
 

     Full Braves results are as follows:

Middle School 
 Xavier Locust, 95lb.
– pinned by J. Eirsbach (Panther Wrestling)
– pinned by T. Traden (Burns Middle)
 

Michael George, 95lb., 4th place
– lost decision to JR Banks (HV Wrestling)
– won major decision over J. Grigg (Burns Middle)
– pinned W. Barlow (Punisher Wrestling)
– won decision over C. Sousa (Jamestown)
– lost decision to N. Foster (Arndt Middle)
 

Anthony Toineeta, 95lb.
– pinned Z. Penland (Powerhouse Wrestling)
– won decision over C. Knighton (Riverbend Middle)
– pinned by M. Zimmerman (South Nash)
– pinned by M. Strickland (Panther Wrestling)

 

Cherokee's Austin Padilla (2nd from left) receives his first place medal in the 122lb. division.

Isiah Davis, 112lb.
– pinned J. Litton (Crest Middle)
– pinned by H. Branson (Jamestown)
– won decision over B. Collins (East Rutherford)
– pinned by J. Houk (LA Wrestling)
 

Ethan Swearengin, 115lb.
– pinned by H. Carpenter (Clyde Middle)
– won decision over L. Phillips (West McDowell)
– won decision over C. Hannah (HV Wrestling)
– pinned by J. Cochran (Alleghanny)

 

Dakota Ward, 205lb.
– pinned M. Hunter (Chambers Middle)
– pinned by L. Blevins (Dakota Falls)
– pinned by W. Dankin (St. Stephens)

Jay Swimmer, 220lb.
– pinned by K. Watson (Southern Nash)
– lost decision to T. Myers (South Lake)

 

Cherokee's Taylor Davis (2nd from left) receives his first place medal in the 184lb. division.

9th Grade 
 Austin Padilla, 122lb., 1st place
– won major decision over C. Abernathy (South Lake)
– pinned G. Ammermon (HV Wrestling)
– pinned M. Romero (Rebel Wrestling)
 

Jaron Bradley, 134lb., 3rd place
– lost decision to A. Leatherman (Jacobs Fork Middle)
– won major decision over K. Huseby (Southlake Christian)
– won decision over Nick Yelton (Mitchell)

Treannie Arch, 145lb.
– lost decision to J. Hogan (Waynesville)
– lost decision to D. Warlik (Independent)

Taylor Davis, 184lb., 1st place
 – won by forfeit over W. Driscoll (Forsythe)
– pinned M. McSwain (Independent)
– pinned D. Smith (Onslo County Wrestling)

print