Published On: Tue, May 10th, 2011

Tribal Council gives Student Awards

SUBMITTED By TOP OFFICE

 

 The EBCI Tribal Council gave its annual Student Awards to tribal members in various local schools on Monday, May 9. 

Rayna Davis (center) was presented the Cherokee High School Best All-Around Award during Monday's Tribal Council Awards program by Big Cove Rep. Teresa McCoy (left) and Birdtown Rep. Tunney Crowe. (Photos courtesy of Denise Walkingstick/TOP)

              

New Kituwah Academy

Merit – Kali Bryson, Kaden Smith, Haley Smith, Abigail Taylor

Cherokee Central Schools

Kindergarten

Merit –  Ashlea Parker, Caven Reed, Alyxandra Armachain, Hayden McCoy, Keneil Saunooke, Ellise Stamper, Aida Martinez, Xavier Otter, Jolie Locust, Braylon James

Best All Around – Kayandra Youngdeer

 1st Grade

Merit – Dominyk Arch, Patricia Biddix, Emily Bradley, Davyn Broome, Jackson Figuroa, Joey Hornbuckle, Antonio Lorenzo, Brandon Martin, Vivian Ross, Lloyd Teesateskie

Best All Around – Evan Caley

2nd Grade

Merit – Dawson George, Rhyan Girty, Aiyana Lambert, Dreyton Long, Destiny Mills, Shashoni Panther, Thomas Pheasant, Lorenzo Ramirez, Deante Toineeta, Zoey Walkingstick

Best All Around -Nacoma Driver

 3rd Grade

Merit – Acecia Lambert, Hope Long, Mykel Lossiah, Lauren Luther, Garrett McCoy, Cameron Nelson, Khylan Pheasant, Shiah Pheasant, Samantha Salazar, Brandon Wolfe

Best All Around -Tierney Bradley

 4th Grade

Merit -Jimiqua Driver, Mystikal Armachain, Juakina Perez, Juanita Paz-Chalacha, Jarron Lossiah, Blake Smith, Emma Stamper, Logan Bradley, Jaia Watty, Josiah Lossiah

Best All Around – Amaris Watty

 5th Grade

Merit – Shannon Albert, Timiyah Brown, Zaboyon George, Kevin Jackson, Byron Locust, Kyra Sneed, Gavin Squirrell, Jeremy Swayney, Jerome Thompson, Macie Welch

Best All Around – Josilynn Driver

 6th Grade

Merit – Cade Carroll, Jennifer Crowe, Jeffery Girty, Menoch Grant, Andrew Griffin, Megan Howell, Kendra Panther, Lucy Reed, Jayan Swimmer, Anthony Toineeta

Best All Around -Haley Smith

 7th Grade

Merit -Britney Driver, Kristen Driver, Nathaniel Littlejohn, Faith Long, Jacob Long, Kennan Panther, Joely Queen, Kieran Sequoyah, Bree Stamper, Laurel Welch

Best All Around -Gabby Squirrell

 8th Grade

Merit – Lacey Arch, Jaron Bradley, Brandon Buchanan, Dre Crowe, Kaycee Lossiah, Makayla Pheasant, Xan Sadongei, Cole Wildcatt, Perri Wildcatt, Jace Girty

Best All Around – Kendall Toineeta

 9th Grade

Merit -Taran Swimmer, Jalon Lossiah, Kayla Bradley, Jessica Lambert, Constance Cline, Tagan Crowe, Joi Owle, Justin Buchanan, Hunter Lambert, Wade Wolfe

Best All Around -Monique Paul

 10th Grade

Merit – Ashley Bottchenbaugh, Gabriella Thompson, Athena Sadongei, Devyn Smith, Ashlee Smith, Fransisco Javier, Bradley Welch, Rosie Bernhisel, Seth Littlejohn, Brianna Smith

Best All Around -Elle Bradley

 11th Grade

Merit – Gabriel McMillan, Shayna Ledford, Savannah Stiles, Cheyenne Smith, Karleigh Reeves, Rhiannon Hull, Shelby Hornbuckle, Tamera Kalonaheskie, Jessica McCoy, Joseph Morales

Best All Around -Meshay Long

 12th Grade

Merit -Kayla Smith, Katlin Bradley, Danielle Toineeta, Maggie Welch, Madison Crowe, Kelsey Jackson, Hannah Youngdeer, Tashina Martin, Chelsea Martinez, Jesse Blanton

Best All Around – Rayna Davis

Smokey Mountain Elementary

Merit -Essence Owl, Anthony Lossiah, Elexia Bird, Kyren Rosario, Malakai Fourkiller-Raby, Roxie Davis, Sky Arrington, Olivia Watty-Harris, Joseph Crowe, Jacie Bradley-Jackson, Cameron Maney, Wesley Wildcatt, Olivia Jackson, Nataya Huskey, Gabrielle Bailey, Lorena Lopez, Hannah Burke, Ryan Long, Damon Ledford, Phillip Owle, Kelsey Reed

Best All Around -Justin Wildcatt

Smoky Mountain High School

Merit -Chelsea Cucumber, Kristan Cucumber, Dusty French, Tiffany Cooper, Kendra Crowe, Matthew Crowe, Benito Mendia, Alexandra Taylor, Mary Taylor, Cory Wilson

Best All Around – JT Trejo

Graham County Schools

Merit -Jeb Shuler, Xavier Rattler, Troy Jones, Jobie Garland, Hannah Moose, Zarah Wachacha, Malakai Littlejohn, Kira Haney, David Fisher, Erin Teesateskie, Autumn Ellington, Dimitre Ward, Shay Jumper

Best All Around -Colby Hemphill

Merit -Caleb Teesateskie, Zane Holland, Katelyn Black, Hannah Ellington, Zane Wachacha, Desiree Williams

Best All Around -Cruz Galiviz

Merit -Rachel Crowe, Cailon Garland, Brett Jones, Shelby Rattler, Tyler Rivera, Jaron Ayers, Cassidy Galaviz, Coy Hemphill, Tessa Lane, Cecilia Sequoyah, Jacob Pursley

Best All Around – Adrian Smoker

Cherokee County Schools

Merit – Breanne Alexander, Baylee Hall, Jeremiah Jumper, Summer Lewis, Cheyenne Rattler, Haley Brown, Madison Ledford

Best All Around – Ashley Herrin

Swain County Schools

West Elementary

Merit – Riley Bartmess, Maliki Lambert, Dylan Cochran, Kaytlin Jones, Carsen Bartmess, McKenzee Cook, Cameron Lambert, Tianna Smith, Kameron Huskey, Kaleb Huskey

Best All Around – Seth Parker

East Elementary

Merit -Gabriel Lillard, Mary Cooper, Taylor Blanton, Avery Maples, Willa Bible, Gavin Lambert, Ashton Younce, Kimberly Hendrix, Tia Panther, Jack Cooper, Terrance Crowe, Lyndsey Beck, Brier Younce, Shayne Catolster, Isaiah Littlejohn

Best All Around -Lynsey Hicks

Swain Middle

Merit -Taylor Lowe, Bryn Hoyle, Samuel Dawson Cook, Savannah McNabb, Gabrielle Jones, Ryan Tranter, Elijah Taylor, Bryce Ledford, Chloee McEntire, Madison York, Jamy Oocumma, David Green, Storm Ledford, Kayla Johnson, Summer McNabb

Best All Around -Katrina Stanberry

Swain High

Merit -Kristina Cloer, Carmen Robles, Alexandria Treadway, Gadusi Crowe, Melanie Green, Abbe Kirby, Payton Parker, Sierra Rodriquez, Tyler Bowman, Richelle Jenkins, Carmen Johnson, Evan Sneed, Kayla Betz, Sarah Ferguson, Chris McCoy

Best All Around -Shelby Parker

Other Schools

Merit -Travis Kelton Hall, Rachel Kylee Hall, Devon Cabe

print