Published On: Mon, Oct 18th, 2010
News | By

2010 Cherokee Indian Fair Extension Awards

Adult Divisions

Jar Canning

1st – Janet Walkingstick (Best of Show)

2nd – Angie Gunter

3rd – Lucy Dean Reed

Jam and Fruit Butters

1st – Janet Walkingstick

2nd – Wayne Wolfe

3rd – Lucy Dean Reed

Pickle and Relish

1st – Lucy Dean Reed

Vegetable Collection

1st – Lavinia Hicks

2nd – Nancy Elnora Myers

3rd – Bessie Welch

Dried Foods Collection

1st – Janice Anders Foltz

Best Traditional Food

1st – Janet Walkingstick

2nd – Encie Bird

3rd – Robert Jumper

Sewing 1700s era

1st – Richard Saunooke

2nd – Kim Bottchenbaugh

Sewing 1800s era

1st – Richard Saunooke

2nd – Kim Bottchenbaugh

3rd – Elsie Rattler

Pucker Toe Moc

1st – Kim Bottchenbaugh (Best of Show)

2nd – Richard Saunooke

Tear Dress

2nd – Elsie Rattler

Dance Shawl

2nd – Kim Bottchenbaugh

Sewing – other item

1st – Judith Smith

2nd – Janice Smith

3rd – Elsie Rattler

Afghan crochet

1st – Vivian McCullough

2nd – Candy Crowe

Afghan knitted

1st – Vivian McCullough

Quilt pieced

1st – Vivian McCullough

2nd – Doris Catt

3rd – Valerie Wolfe

Quilt appliquéd

1st – Vivian McCullough

Quilt – Baby

1st – Terinda Whisenant

2nd – Lillie Bird

3rd – Sallie Smith Bradley

Quilt – Baby, Tacked

1st – Stacy Wallace

Quilt – Machine quilted

1st – Janice Smith

Quilt – other

1st – Bessie Welch

2nd – Vivian McCullough

3rd – Janice Smith

Baby Afghan

1st – Candy Crowe

2nd – Radonna Crowe

3rd – Samantha Hernandez

Baby Clothes

1st – Radonna Crowe

Sweaters

1st – James Bradley

Scarf

1st – Tina Louise Johnson Bowers

2nd – Vivian McCullough

3rd – Radonna Crowe

Other knit

1st – Vivian McCullough

2nd – James Bradley

Crochet – other

1st – James Bradley

2nd – Radonna Crowe

3rd – Tina Louise Johnson Bowers

Pillow Case

1st – Valerie Wolfe

Counted Cross Stitch

1st – Karla Arch

Embroidery

1st – Elsie Rattler

Needlework – other

1st – Elsie Rattler

2nd – Stacy Wallace

Stuffed Toy

1st – James Bradley

2nd – Stacy Wallace

3rd – Gussy Robin Reyes

Wildflowers

1st – Nancy Myers Brown

2nd – Wayne Wolfe

3rd – Janet Walkingstick

Garden Flower Arrangement

1st – Nancy Myers Brown

2nd – Debbie Taylor

Decorated Gourd, painted

1st – Tara Leigh McCoy

2nd – Elsie Rattler

Cherokee Nature Photo

1st – Angela Gunter

2nd – Cynthia Guilford

3rd – Marina Robbins

Cherokee Places Photo

1st – Brenda Oocumma

2nd – Marina Robbins

3rd – Kristy Maney

Cherokee Faces Photo

1st – Robert Jumper

2nd – Brenda Oocumma

3rd – Cynthia Guilford

Other Photo

1st – Richard Saunooke

2nd – Kristy Maney

3rd – Cynthia Guilford

Three Photos telling a Story

1st – Cynthia Guilford

2nd – Eugene Hill

3rd – Vita Nations

Reflecting Fair Theme Photo

1st – Stephanie Maney

2nd – Kristy Maney

3rd – Matilda Calhoun

Beaded Item

1st – Taryn Walkingeagle

Pencil Drawing

1st – Heather Driver

Painting, Oil

1st – Lou Jackson

Poetry or Creative Writing

1st – Billie Jo Rich

2nd – Janice Foltz

Woodworking, Furniture

1st – Pamela Smith

2nd – Carroll Crowe, Jr.

3rd – Mickey Rattler

Scrapbook

1st – Roberta Gloyne

2nd – Reva Ballew

3rd – Nancy Brown

Traditional Basket

1st – Dinah Crowe

Hobby – other

1st – James W. Long

2nd – Reva Ballew

3rd place – Matilda Calhoun

Hobby – other – reflect theme

1st – Matthew Tooni

Indian Corn

1st – Carroll Crowe, Jr.

2nd – Roy Lambert

Indian Flour Corn – Yellow

1st – Roy Lambert

2nd – Maxine Burgess

Indian Flour Corn – White

1st – Cherokee Historical Assoc.

Indian Flour Corn – Other

1st – Roy Lambert

2nd – Ralph Burgess

Field Corn, Yellow

1st – Maxine Burgess

2nd – Ralph Burgess

Field corn, other color

1st – Roy Lambert

Popcorn

1st – Roy Lambert

Indian Beans, October

1st – Roy Lambert

Butterbeans

1st – Roy Lambert

Butter and October Beans

1st – Roy Lambert

Other Traditional Type Bean

1st – Roy Lambert

Honey w/o comb

1st – Janice Ander-Foltz

2nd – Daniel Keith Sneed

Honey w/comb

1st – Daniel Keith Sneed

2nd – John Haigler

Corn Beads

1st – Roy Lambert

2nd – Lisa Taylor

3rd – Mickey Rattler

Herb Display

1st – Cherokee Historical Assoc.

White Irish Potato

1st – Roy Lambert

2nd – William Smith

Red Irish Potato

1st – Roy Lambert

Cushaw, orange or green stripe

2nd – Cherokee Historical Assoc.

3rd – Roy Lambert

Winter Squash

1st – EBCI Cooperative Extension

Largest Pumpkin

1st – Roy Lambert

Ugliest Pumpkin

1st – Carroll Crowe, Jr.

Other Pumpkin

1st – EBCI Cooperative Extension

Gourds in Basket

1st – Debbie Taylor

2nd – Carroll Crowe, Jr.

Birdhouse Gourd

1st – Tisa Squirrel

2nd – Roy Lambert

3rd – James Lossiah

Dipper Gourd

1st – Matthew Tooni

2nd – James Lossiah

Other Gourd

1st – Matthew Tooni

2nd – Carroll Crowe, Jr.

3rd – James Lossiah

Largest Gourd

1st – Roy Lambert

2nd – James Lossiah

3rd – Matthew Tooni

Largest Sunflower

1st – EBCI Cooperative Extension

2nd – Roy Lambert

3rd – Cherokee Historical Assoc.

Traditional Crop

1st – Cherokee Historical Assoc.

2nd – EBCI Cooperative Extension

3rd – Matthew Tooni

Unusual Vegetable

1st – Roy Lambert (Best of Show)

2nd – Maxine Burgess

3rd – Cherokee Historical Assoc.

Traditional Crops of Cherokee

1st – Stacy B. Wallace

Chief’s Family Garden Project

1st – Carroll Crowe, Jr.

Bean Bread

1st – Marcella Saine

2nd – Kim Bottchenbaugh

Chestnut Bread

1st – Marcella Saine

2nd – Kim Bottchenbaugh

Sweet Potato

1st – Kim Bottchenbaugh

2nd – Marcella Saine

Yeast Rolls

1st – Janice Ander-Foltz

Breads – Other

1st – Ulela Harris

2nd – Debbie Taylor

3rd – Stacy Wallace

Pound Cake

1st – Ulela Harris (Best of Show)

2nd – Stacy Wallace

3rd – Janice Ander-Foltz

Stack Cake

1st – Debbie Taylor

2nd – Stacy Wallace

Apple Cake

1st – Jean Tahquette

2nd – Janet Walkingstick

Cakes – Other

2nd – Sandra Gunter

Apple Pie

1st – Stacy Wallace

2nd – Doris Smith

3rd – Kim Bottchenbaugh

Fruit Cobbler

1st – Doris Smith

2nd – Debbie Taylor

Peach Pie

1st – Doris Smith

Pumpkin Pie

1st – Doris Smith

Pie – Other

1st – Janice Ander-Foltz

2nd – Kim Bottchenbaugh

3rd – Janet Walkingstick

Diabetic Cooking

1st – Kim Bottchenbaugh

2nd – Janet Walkingstick

Other Diabetic Cooking

1st – Stacy Wallace

Youth Division

 Any Canned Food

1st – Charlee Bird

2nd – Brandon Wolfe

3rd – Jalen Matola

Cookies

1st – Aaron Squirrel

2nd – Andrew Johnson

3rd – Chance Taylor

Muffins

1st – Andrew Johnson (Best of Show)

2nd – Alverta MiLi Henson

Decorated Baked Goods

1st – Delaney Wildcatt

2nd – Emma Blythe

3rd – Alvera MiLi Henson

3rd – Joshua Taylor

Diabetic Food

2nd – Tsali Clay James Welch

Diabetic Food, Other

1st – Andrew Johnson

Pottery

1st – Shane Swimmer

2nd – Jalen Matola

3rd – Connor McCoy

Painting, Watercolor

1st – Alverta MiLi Henson

2nd – Shane Swimmer

Painting, Oil

1st – Levi Phillip Watkins

Painting, Any other

1st – Dasan Gross

Drawing, Lead Pencil

1st – Andrew Johnson

Drawing, Colored Pencil

1st – Toby McCoy

2nd – Andrew Johnson

Drawing, Other

1st – Lillian Byrd

2nd – Elias Ercell Watkins

3rd – Connor McCoy

Beading, Jewelry

1st – Connor McCoy

2nd – Isaiah Armachain

Beading, Other

1st – Braylon Arch

Stonecarving

1st – Connor McCoy

2nd – Braylon Arch

3rd – Kalista Luther

Woodcarving

1st – Xavier Locust (Best of Show)

2nd – Devy George

Woodworking, Any

1st – Xavier Locust

2nd – Devy George

Doll

1st – Jalen Matola

Soft Sculpture

1st – Braylon Arch

Tie-Dyed Item

1st – Katherine Armachain

2nd – Brandon Wolfe

3rd – Isaiah Armachain

Jewelry

1st – Alverta MiLi Henson

Other Hobby

1st – Kalista Luther

2nd – Alverta MiLi Henson

3rd – Jalen Matola

Recycled Craft

1st – Dasan Gross

2nd – Alverta MiLi Henson

Cherokee Nature Photo

1st – Brandon Wolfe

Cherokee Places Photo

1st – Connor McCoy

Indian Flour Corn, White

1st – Lorenzo Ramirez

Corn Beads

1st – Isaiah Armachain

Winter Squash

1st – Tsali Clay James Welch

2nd – Xavier Sanchez

Largest Pumpkin

1st – Braylon Arch

2nd – Xavier Sanchez

Painted Pumpkin

1st – Alverta MiLi Henson

2nd – Brandon Wolfe

3rd – Isaiah Armachain

Other Pumpkin

1st – Gabriel Millsaps

2nd – Braylon Arch

Ornamental Gourd

1st – Braylon Arch

2nd – Alverta MiLi Henson

Largest Sunflower

1st – Jalen Matola

2nd – Alverta MiLi Henson

Any Traditional Cherokee Crop

1st – Tsali Clay James Welch

2nd – Jalen Matola

Unusual Vegetable

1st – Isaiah Armachain (Best of Show)

2nd – Jalen Matola

Traditional 3-5 Crops

1st – Tsali Clay James Welch

Chief’s Family Garden Project

1st – Dason Gross

Flower Arrangement

1st – Tsali Clay James Welch

Wild Flower Arrangement

1st – Brandon Wolfe

Young Adult Division

Canning – Any Canned Food

1st – Travis Hicks

Any Dried Food

1st – Travis Hicks

Cookies

1st – Jeremy Parker

2nd – Roxanne Parker

3rd – Angelica Saine

Fudge

1st – Madeline Welch

Muffins

1st – Jeremy Parker

2nd – Brandon Wolfe

3rd – Chanice Taylor

Bread

1st – Chanice Taylor

2nd – Kayla Johnson

3rd – Madeline Welch

Decorated Baked Good

1st – Kaitlyn Parker

2nd – Chloe Elizabeth Parker

3rd – Roxanne Parker

Diabetic Food

1st – Carmen Johnson

Pottery

1st – Devyn Smith

2nd – Kayla Johnson

3rd – Madeline Welch

Basketry

1st – Tsalidi Sequoyah (Best of Show)

2nd – Raven Maney

3rd – Ashlee Smith

Oil or Acrylic Painting

1st – Tagan Crowe

Lead Pencil Drawing

1st – Tagan Crowe

2nd – Kayla Johnson

Colored Pencil Drawing

1st – Kayla Johnson

Beading – Jewelry

1st – Tagan Crowe

2nd – Chanice Taylor

3rd – Kaitlyn Parker

Other Beading

1st – Danielle Toineeta

2nd – Angelica Saine

3rd – Tagan Crowe

Woodcarving

1st – Sharyra Bottchenbaugh

Woodworking, furniture

1st – Madison Crowe

2nd – Chanice Taylor

Recycled Craft

1st – Tagan Crowe

2nd – Joshua Taylor

3rd – Emily Rose Kayonni

Going Green Essay

1st – Kayla Johnson

Doll

1st – Emily Rose Kayonni

Poetry

1st – Chanice Taylor

Creative Writing

1st – Madeline Welch

Scrapbook

1st – Joshua Taylor

Tie-Dyed Item

1st – Amorie Gunter

2nd – Alexa Armachain

Other Hobby

1st – Shakyra Bottchenbaugh

Cherokee Nature Photo

1st – Kayla Johnson

Cherokee Places Photo

1st – Chanice Taylor

Cherokee Faces Photo

1st – Cherokee Youth Council

2nd – Kayla Johnson

3rd – Amorie Gunter

Other Photography

1st – Chanice Taylor

Storytelling Photo

1st – Kayla Johnson

Reflecting the Fair Theme Photo

1st – Madeline Welch

Corn Beads

1st – Francisco Javier

White Irish Potato

1st – Frederick Wesley Bird

Other Winter Squash

1st – Madeline Welch

Painted Pumpkin

1st – Joshua Taylor

2nd – Chanice Taylor

Other Pumpkin

1st – Madison Crowe

Ornamental Gourds

1st – Joshua Taylor (Best of Show)

2nd – Madison Crowe

3rd – Tagan Crowe

Any other gourd

1st – Chanice Taylor

2nd – Madison Crowe

3rd – Tagan Crowe

Largest Sunflower

1st – Madison Crowe

2nd – Tagan Crowe

Traditional Cherokee Crop

1st – Madeline Welch

Special Contest Traditional Crop

1st – Madeline Welch

2nd – Joshua Taylor

Wildflower Arrangement

1st – Angelique Marmon

2nd – Madeline Welch

print