Published On: Tue, Jul 20th, 2010

Cherokee Youth Olympics Results – July 15

ARCHERY

11&under

Gold= Nataya Huskey

Silver= Connor McCoy

14-15

Gold= Cade Huskey

Overall

Gold= Nataya Huskey

Silver= Cade Huskey

Bronze= Connor McCoy

HULA HOOP

7&Under

Gold= Sweat Pea Wolfe

Silver= Jensen Thompson

Bronze= Chloe Brown

8-12

Gold= Hayley Garland

Silver= Sierra Wachacha

Bronze= Deliah Esquivel

4th= Timiyah Brown

5th= Ireland Sanders

6th= Riley Crowe

Best Trick 7&under

Gold= Jensen Thompson

CHEROKEE MARBLES

Gold= Zane Wachacha, Cruz Alaviz, Jester Welch

Silver= Mayce Welch, Deija Burgess, Hye Long, Jordan Thompson

Bronze= Weston Smoker, Melissa Seay, Connor McCoy, Ian Crowe

4th= Timiyah Brown, Riley Crowe, Blake Wachacha

5th= Tank Rattler, Dustin Smoker, Corbin Nunez, Leo Pete

HORSESHOES

9-12

Gold= Sierra Wachacha

Silver= Timiyah Brown

Bronze= Riley Crowe

11-12

Gold= Blake Wachacha

13-15

Gold= Zane Wachacha

Silver= Leo Pete

Bronze= Hye Long

4th= Deija Burgess

5th= Charlotte Welch

6th= Jester Welch

JUMP ROPE

7&under

Gold= Jensen Thompson

Silver= Judaiah Littlejohn

Bronze= Priest Littlejohn

4th= Chloe Bateman

5th= Dali Crowe

8-12

Gold= Deliah Esquivel

Silver= Sierra Wachacha

Bronze= Riley Crowe

4th= Dakota Lewis

5th= Blake Wachacha

6th= Timiyah Brown

BLOWGUN

Co-ed

Gold= Connor McCoy

Silver= Siah Holiday

Bronze= Olivia Watty

4th= Tino Pete

5th= Ian Crowe

6th= Dalton Capps

9&up Boys

Gold= Dustin Smoker

Silver= Shane Swimmer

Bronze= Leo Pete

4th= Jake Crowe

5th= Cody Lewis

9&up Girls

Gold= Deija Burgess

Silver= Hye Long

Bronze= Blake Wachacha

4th= Melissa Seay

FOOTBALL

Punt 5-6

Gold= Toby McCoy

Silver= Jayce Daniels

Bronze= Elijah Watty

4th= Priest Littlejohn

5th= Xander Wachacha

Punt 7-8

Gold= Jobie Garland

Silver= Dalton Capps

Bronze= Wade Hamilton

4th= Judaiah Littlejohn

Punt 9-10

Gold= Adam Saine

Silver= Shane Swimmer

Bronze= Corbin Nunez

4th= Dakota Lewis

5th= Dustin Smoker

6th= Sierra Wachacha

Punt 11-12

Gold= Nathaniel Bible

Silver= Blake Wachacha

Punt 13-15

Gold= Zane Wachacha

Silver= Taylor Davis

Bronze= Cruz Galaviz

4th= Matthew Lee

5th= Anthony Lee

6th= Sam Arneach

Throw 5-6

Gold= Toby McCoy

Silver= Jayce Daniels

Bronze= Elijah Watty

4th= Priest Littlejohn

5th= Xander Wachacha

Throw 7-8

Gold= Wade Hamilton

Silver= Jobie Garland

Bronze= Dalton Capps

4th= Judaiah Littlejohn n

Throw 9-10

Gold= Adam Saine

Silver= Shane Swimmer

Bronze= Corbin Nunez

4th= Dakota Lewis

5th= Dustin Smoker

6th= Jake Crowe

Throw 11-12

Gold= Nathaniel Bible

Silver= Blake Wachacha

Kick 5-6

Gold= Jayce Daniels

Silver= Elijah Watty

Bronze= Toby McCoy

4th= Priest Littlejohn

5th= Xander Wachacha

Kick 7-8

Gold= Wade Hamilton

Silver= Judaiah Littlejohn

Bronze= Jobie Garland

4th= Siah Holiday

5th= Dalton Capps

Kick 9-10

Gold= Adam Saine

Silver= Shane Swimmer

Bronze= Dustin Smoker

4th= Corbin Nunez

5th= Dakota Lewis

6th= Sierra Wachacha

Kick 11-12

Gold= Nathaniel Bible

Silver= Blake Wachacha

Kick 13-15

Gold= Jester Welch

ARTS & CRAFTS

Pottery 7-8

Gold= Connor McCoy

Silver= Samantha Cole

Drawing 7-8

Gold= Samantha Cole

Drawing 13-15

Gold= Emelye Sneed

Beadwork 7-8

Gold= Connor McCoy

print