Published On: Fri, May 7th, 2010

Tribal Council Awards given to outstanding EBCI Students

PROVIDED By TOP OFFICE

Tait Smith (right) receives the "Best All-Around" award for Swain County High School from Wolfetown Rep. Mike Parker during the 2010 Tribal Council Awards program held on Friday, May 7. (Photo by Scott McKie B.P./One Feather)

Note:  The 2010 Tribal Council Awards were distributed to outstanding EBCI students during a ceremony held in the Council Chambers on Friday, May 7.

 
 

Swain East Elementary

MERIT – Toby McCoy, Gaige Jones, Bryce Sain, Emma Bernhisel, Colby Taylor, Ethan Crowe, Jackson Cooper, Damian Blanton, Asija Myers, Shane Swimmer, Danina Curtis, Shelby Teesateskie, Lillie Ferguson, Corbin Wildcatt, Cameron Parker
BEST ALL AROUND
Gabrielle Jones

Swain West Elementary
MERIT – Destiny Siweumptewa, Aiden Allison, Dakota Siweumptewa, Haylee Davis, Naven Sherrill
 Jasmine Hornbuckle, Kameron Huskey, Kaleb Huskey, Sydney Green, William Winchester
BEST ALL AROUND
Kelsi Huskey

Swain Middle School
MERIT – Kyla George, Jamie Fuller, Mattie Brockwell, Alexis Lambert, Samantha Thomas, Chloe Blythe, Katherine Cooper, Cordell Green, Storm Ledford, Jamy Oocumma, JaeLisa Caldwell, Charles Wildcatt, Peyton George, Tyler Taylor
BEST ALL AROUND
Victoria Swartz

Swain High School
MERIT – Tristan Brown, Deija Burgess, Madilyn Abigail Kirby, Couney Chance McNabb, Logan Nelson, Region Ball, Aisha Owle, Neaka Smathers, Nakota Taylor, Thomas Lambert, Shelby Parker, Tyler Taylor, Ian Gilchrist Myers, Justin Walker, Paige Partridge
BEST ALL AROUND
Tait Smith

Smokey Mountain Elementary School
MERIT – Andrea Wildcatt, McKenna Smith-Sneed, Patrick Welch, Scottie Branning, Pamela Swayney, Jacie Bradley, Robin Calhoun, Korrina Owle-Perez, Wesley Wildcatt, Tony Bernhisel, Reece Welch, Hailey Price, Jordan Crowe, Davan Raby, Tyra Maney, Phillip Owle, Shannon Rich, Adam Powell, Tohisgi Climbingbear, Joely Queen
BEST ALL AROUND
Katie Jabobs

Smoky Mountain High School
MERIT – Nyasha Bradley, Elias Huskey, Chelsea Cucumber, Kristan Cucumber, Cory Wilson, Ivan Crowe, Jacob George, William Larch, Brooke Moore, Mark Panther
BEST ALL AROUND
Heather Ensley

Robbinsville Elementary School
MERIT – Hannah Moose, Jobie Garland, Bryce Teesateskie, Kiri Haney, Camryn Orr, Dustin Smoker, Elijah Wachacha, Lydia Crowe, Colby Hemphill, Dara Wolfe, Caleb Teesateskie
BEST ALL AROUND
Rayne Orr

Robbinsville Middle School
MERIT – Katelyn Black, Rebecca Teesateskie, Desiree Williams, Trace Shuler, Coy Hemphill, Felisa George, Nathan Craig, Tiona Williams
BEST ALL AROUND
Kandida Ward

Robbinsville High School
MERIT – Hillary Norville, Rachael Crowe, Alison King, Adrian Smoker, Danielle Pilkington, Cecil Welch, Cassidy Galaviz, Brett Jones, Cecilia Sequoyah, Tessa Lane
BEST ALL AROUND
Alex Crowe

Cherokee Co. Schools
MERIT – Sierra Nicole Ledford, Shalon Rattler, Shahannah Rattler, ShyAnne Rattler, Aleayah Frances Cox, Natasha Lequire, Taryn Alysse Blount, Ashley Herrin, Kristina Alyse Cochran, Ashley Trinidad Rodriquez
BEST ALL AROUND
Nicholas Ryan Cook

Cherokee Central Schools
Kindergarten
MERIT – Haley Smith, James Colin Crowe, Lucian Davis, Connor Pheasant, Tyra Brown, Zane Shelton, Emily Bradley, James Reed, Tehya Littlejohn, Brandon Martin
BEST ALL AROUND
Ela Ledford

First Grade
MERIT – Dawson Channing George, Jackson Figueroa, Francisco Figueroa, Malik Wolfe, Rhyan Janeese Girty, Maya Cruz, Teja Littlejohn, Zoey Walkingstick, Aiyana Lambert, Jaden Welch
BEST ALL AROUND
Anthony Allison

2nd Grade
MERIT – Garrett McCoy, Emilio Librado, Hope Long, Brandon Wolfe, Lavonda Wolfe, Jeremiah Pheasant, Maiya Davis, Mykel Lossiah, Deliah Esquivel, Malia Davis
BEST ALL AROUND
Khylan Pheasant

3rd Grade
MERIT – Daruis Lambert, Seth Smith, Juanita Paz-Chalacha, Joshua Driver, Juakina Perez, Marianna Hornbuckle, James Browning, Carla Wolfe, Josiah Lossiah, Jaia Watty
BEST ALL AROUND
Seth Ledford

4th Grade
MERIT – Riley Crowe, Adelia Crowe, Timiyah Brown, Macie Welch, Latika French, William Paul,
Kevin Jackson, Isaiah Bowman, Lidia Ramirez, Summer Wilson
BEST ALL AROUND
Josilynn Driver

5th Grade
MERIT- Anthony Toineeta, Menoch Grant, Charlee Bird, Omer Buchanan, Leander Silva, Jeffrey Girty, Tobius Brady, Noah Pete, Kendra Panther-Wildcatt, Taryn Ledford
BEST ALL AROUND
Fabian Crowe

6th Grade
MERIT – Emilie Stamper, Gabriella Squirrell, Faith Long, Nathaniel Littlejohn, Lidia Flores, Kristin Mathis, Kristen Driver, Brittney Driver, Meona Feather, Isiah Davis
BEST ALL AROUND
Jabob Long

7th Grade
MERIT – Dora “Dre” Crowe, Spencer McCoy, Peri Wildcatt, Kaycee Lossiah, Madison “Hye” Long, Jaron Bradley, Kristan “Lacey” Arch, Brandon Buchanan, Makayla Pheasant, Meli Lambert, BEST ALL AROUND
Kendall Toineeta

8th Grade
MERIT – Jalon Lossiah, Justin Buchanan, Taran Swimmer, Kayla Bradley, Hunter Lambert, Stevi Sutton, Ashley Mahan, Fernandon Garcia, Russell Bigmeat, Raymius Smith
BEST ALL AROUND
Tagan Crowe

9th Grade
MERIT – Ashley Bottchenbaugh, Gabriella Thompson, Francisco Javier, Mary Bernhisel, Brianna Smith, Brendan Seth Littlejohn, Rafaelita Magana, Jordyn Thompson, Ashlee Smith, Destinie Owle
BEST ALL AROUND
Elle Bradley

10th Grade
MERIT – Tamera Kalonaheskie, Cheyenne Smith, Gabriel McMillan, Joseph Morales, Kiah West, Brittnee Arch, Shayna Ledford, Karleigh Reeves, Jessica McCoy, Elizabeth Wahnetah
BEST ALL AROUND
Meshay Long

11th Grade
MERIT – Madison Crowe, Katlin Bradley, Kelsey Jackson, Chelsea Martinez, Amber Ledford, Hannah Youngdeer, Danielle Toineeta, Paige Jackson, Tashina Martin, Kayla Smith
BEST ALL AROUND
Rayna Davis

12th Grade
MERIT – Alisha Long, Kasdan Saunooke, Nicholas Garcia, Kira Teesateskie, Brantly Junaluska, Stephanie Sequoyah, Katherine Allison, Joy Rattler, Sherayne Taylor, Jorree Wolfe
BEST ALL AROUND
Nicholas Squirrell

print