Published On: Mon, Feb 22nd, 2010

Girls 1A Basketball Sectional Pairings announced

1-A – EAST

·      Monday, February 22 – first round at higher seed, 7 p.m.  Seeding priority is used when equal seeds meet.

·      Note: All records as submitted by each conference as the school’s overall won-loss record.

·      Double headers may be played if both Men’s and Women’s teams are at home.

·      Sectional semifinals are scheduled for Wednesday, February 24; Sectional Finals are scheduled for Friday, February 26.

Sectional 1

Northhampton-West (7-15) at Cape Hatteras (15-5)

Dixon (13-11) at Manteo (21-5)

Jamesville (10-10) at Northhampton-East (15-4)

Chocowinity Southside (19-5) at Jones (13-5)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

Sectional 2

Gates (17-6) at Williamston (24-0)

Perquimans (16-9) at Creswell (10-9)

Plymouth (8-10) at Southwest Onslow (14-4)

Mattamuskeet (9-13) at North Edgecombe (14-6)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

Sectional 3

Lejeune (9-13) at Pender (17-2)

Seven Springs Spring Creek (8-13) at North Carolina School of Science and Math (13-12)

Warsaw James Kenan (7-13) at Ayden-Grifton (12-10)

Rocky Point Heide Trask (7-14) at South Robeson (20-4)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

Sectional 4

Rosewood (7-18) at Saxapahaw River Mill Academy (28-4)

Lakewood (16-8) at East Columbus (16-8)

Gaston KIPP Pride (13-12) at Goldsboro (20-5)

Red Springs (10-15) at Union (20-4)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

1-A West

Sectional 1

Winston-Salem Prep (8-17) at Chatham Central (21-4)

Bessemer City (4-17) at Kernersville Bishop McGuinness (17-7)

Thomas Jefferson (9-15) at Highland Tech (12-9)

Misenheimer Gray Stone Day (16-10) at Union Academy (6-17)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

Sectional 2

North Stokes (15-10) at Mount Airy (24-2)

Albemarle (9-12) at Cherryville (9-12)

East Montgomery (12-10) at Monroe (11-14)

East Surry (18-5) at North Moore (18-6)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

Sectional 3

Lake Norman Charter (18-3) at East Wilkes (15-9)

Cherokee (18-6) at Highlands (14-11)

Swain (6-16) at Mitchell (20-4)

Nantahala (3-19) at Murphy (17-10)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

Sectional 4

Rosman (13-9) at Hiwassee Dam (19-5)

Elkin (8-14) at Avery (21-3)

Hayesville (8-16) at Robbinsville (19-2)

Hendersonville (4-19) at Alleghany (13-10)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

print