Published On: Mon, Feb 22nd, 2010
Sports | By

Boys 1A Basketball Sectional Pairings announced

1-A – EAST

 ·      Monday, February 22 – first round at higher seed, 7 p.m.  

Seeding priority is used when equal seeds meet.

·      Note: All records as submitted by each conference as the school’s overall won-loss record.

·      Doubleheaders may be played if both men’s and women’s teams are at home.

·      Sectional semifinals are scheduled for Wednesday, February 24; Sectional Finals are scheduled for Friday, February 26.

 Sectional 1

 Southeast Halifax (10-14) at Mattamuskeet (17-6)

 Lejeune (19-5) at Plymouth (14-9)

 Cape Hatteras (7-11) at Weldon (22-1)

 Camden (18-9) at Jones Senior (12-10)

 Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

Sectional 2

Gates (10-11) at Perquimans (15-10)

Williamston (14-11) at Columbia (16-4)

Pinetown Northside (11-13) at Southwest Onslow

Creswell (12-11) at North Edgecombe (16-5)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

Sectional 3

Pamlico (12-13) at Pender (23-1)

Princeton (12-12) at North Carolina School of Science and Math (6-17)

Warsaw James Kenan (11-8) at Ayden-Grifton (12-11)

Rocky Point Heide Trask (6-16) at Red Springs (17-8)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

 Sectional 4

Rosewood (9-15) at Raleigh Charter (8-14)

Rose Hill Union (16-8) at West Columbus (15-7)

Rocky Mount Prep (19-10) at Goldsboro (18-7)

South Robeson (12-13) at Wallace-Rose Hill (18-5)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Tideland Athletic, Four Rivers, Tar Roanoke, Coastal Plains, Carolina, Tri-County, Three Rivers, Carolina 9.

 1-A West

Sectional 1

East Surry (11-12) at North Rowan (20-5)

Bessemer City (13-8) at Kernersville Bishop McGuinness (16-10)

South Davidson (6-14) at Cherryville (22-2)

West Montgomery (11-11) at Monroe Central Academy (6-17)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

Sectional 2

North Moore (6-16) at Winston-Salem Prep (23-3)

East Montgomery (14-9) at Highland Tech (10-11)

Chatham Central (11-12) at Monroe (26-1)

Mount Airy (12-13) at Albemarle (17-5)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

Sectional 3

North Stokes (11-14) at North Wilkes (20-5)

Hayesville (19-6) at Hiwassee Dam (12-14)

Andrews (4-17) at Hendersonville (20-4)

Highlands (10-14) at Robbinsville (14-9)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

Sectional 4

Swain (8-15) at Nantahala (20-6)

West Wilkes (6-17) at Avery (10-11)

Cherokee (6-16) at Murphy (21-5)

Mitchell (11-13) at Elkin (5-17)

Semifinals on Wednesday, February 24, at 7 p.m. at higher seed.  Finals on Friday, February 27, at 7 p.m. at higher seed.  Seeding priority: Yadkin Valley, Rocky River, Southern Piedmont, Northwest, Mountain Valley, Western Highlands, Big Smoky Mountain, Little Smoky Mountain.

print