Published On: Fri, Jul 16th, 2021

Cherokee High School Athletic Awards for 2020-21

 

Shalyn Barker and Jonathan Frady took home top honors as Female Athlete of the Year and Male Athlete of the Year as Cherokee High School held its annual sports awards event in the Charles George Memorial Arena on the evening of Thursday, July 15. (Photo by Taran Swimmer/Cherokee Central Schools)

Student-athletes at Cherokee High School were honored during the school’s annual Athletic Awards event at the Charles George Memorial Arena on the evening of Thursday, July 15.  Jonathan Frady won the James “Hogeye” Taylor Memorial Male Athlete of the Year Award and Shalyn Barker won the Bertha Saunooke Memorial Female Athlete of the Year.  Following is a list, per Cherokee Central Schools Athletics, of all awards:

Specialty Awards

  • Charlie Stamper Memorial Academic Athlete: Rocky Peebles, Shay Barker
  • Barbara Sequoyah Memorial Most Determined: Vivian Ross, Aliah Locust
  • Ray Owle Memorial Most Determined: Braden Taylor
  • Vernon Hornbuckle Christian Athlete: Zac Maney, Shay Barker
  • Noah Powell Memorial Leadership Award: Caden Pheasant, Deante Toineeta
  • Ray Kinsland Memorial Sportsmanship: Rocky Peebles, Destiny Mills
  • Chief John A. Crowe Memorial Most Dedicated: Kensen Davis, Naomi Smith
  • Noland Crowe Memorial Mr. Brave: Don Bradley
  • Miranda Long Stamper Honorarium Ms. Brave: Zoey Walkingstick
  • Tye Mintz Honorarium Male Braveheart: Tso Smith
  • Peaches Squirrell Female Braveheart: Jaylynne Esquivel
  • Mary Lambert Hustle Award: Jordan Arkansas, Leilayah McMillan
  • Pat Hornbuckle Outstanding Volunteer Award: Destiny Siweumptewa (student recipient), Josephine Teesateskie (community recipient)
  • CHS Booster Club Spirit of the Braves Award: Ian Crowe, Mattie Maney
  • Kent Briggs Honorarium Exemplary Coach Award: Aaron Hogner
  • Sam Taylor Memorial Exemplary Assistant Coach Award: Ann Gardner

 

Fall Sports

Middle School (MS) Soccer

Offensive MVP: Tayven Bark

Defensive MVP: Leila Lossie

Coach’s Award: Tyce Hogner

 

MS Girls Cross Country

MVP: Dvdaya Swimmer

Coach’s Awards: Aaliyah Reed, Liv Crowe

 

MS Boys Cross Country

MVP: Jonathan Saylor

Coach’s Awards: Ogana Swimmer, Samuel Hernandez

 

MS Volleyball

Offensive MVP: Alexis Davis

Defensive MVP: Dvdaya Swimmer

Coach’s Awards: Selu Swayney, Julia Layno

 

JV Football

Offensive MVP: Luke Smith

Defensive MVP: Chantin Tramper

Coach’s Award: Mato Grant

 

JV Volleyball

Offensive MVP: Awee Walkingstick

Defensive MVP: Lilah Reynolds

Coach’s Award: Lexi Smith

 

JV Cheerleading

Leadership Award: MeLi Hornbuckle

Spirit Award: Emerald Quijda

 

Varsity Boys Soccer

Offensive MVP: Rocky Peebles

Defensive MVP: Dakota Siweumptewa

Coach’s Award: Aidan Thompson

 

Varsity Girls Cross Country

MVP: Jaylynne Esquivel

 

Varsity Boys Cross Country

MVP: Jaylen Bark

Coach’s Awards: Ayden Thompson, Rocky Peebles

 

Varsity Volleyball

Offensive MVP: Aria Foerst

Defensive MVP: Zoey Walkingstick

Coach’s Award: Shay Barker

 

Varsity Football

Offensive MVP: AJ Allison

Defensive MVP: Braden Taylor

MVP: Don Bradley

Lineman Award: James Reed

Playmaker Award: Cameron Sampson

 

Varsity Cheerleading

MVP: Jayle Creson

Leadership Award: Janna Girty

Spirit Award: Zoey Walkingstick

 

Varsity Girls Golf

MVP: Naomi Smith

Most Dedicated Award: Emily Blankenship

Coach’s Award: Aliah Locust

 

Varsity Boys Golf

MVP: Brody Hill

 

Winter Sports

MS Wrestling

MVP: Zachary Seay

Most Improved Award: Ogana Ledford

 

MS Girls Basketball

Offensive MVP: Joss Stamper

Defensive MVP: Whitney Rogers

Most Improved Award: Julia Layno

Hustler: Daisee Fourkiller-Raby

Best All-Around: Lexi Davis

MVP: Dvdaya Swimmer

 

MS Boys Basketball

Offensive MVP: Elijah Lineberry

Defensive MVP: Savian Davis

Coach’s Award: Javan Garcia

 

JV Girls Basketball

Offensive MVP: Creedon Arch

Defensive MVP: Awee Walkingstick

Coach’s Award: Madison Ledford

 

JV Boys Basketball

Offensive MVP: Michael Driver

Defensive MVP: Mato Grant

Coach’s Award: Bitiste Pepion

 

Varsity Wrestling

MVP: Braden Taylor

Most Improved Award: Jaylynne Esquivel

Coach’s Award: Ian Crowe

 

Varsity Girls Basketball

Offensive MVP: Lelaiya McMillan

Defensive MVP: Deante Toineeta

Coach’s Award: Zoey Walkingstick

 

Varsity Boys Basketball

Offensive MVP: Jordan Arkansas

Defensive MVP: Don Bradley

Coach’s Award: Tso Smith

 

Spring Sports

MS Girls Track & Field

MVP Track: Dvdaya Swimmer

MVP Field: Julia Layno

 

MS Boys Track & Field

MVP Track: Jonathan Saylor

MVP Field: Luke Smith

 

MS Baseball

Offensive MVP: Emilio Garcia

Defensive MVP: Josh Phillips

Coach’s Award: Dalton Burgess

 

MS Softball

Offensive MVP: Aaliyah Reed

Defensive MVP: Julia Layno

Coach’s Award: Watiyeli Naomi Taylor

MVP: Paytyn Barker

 

Varsity Girls Track & Field

MVP Track: Jaylynne Esquivel

MVP Field: Aria Foerst

 

Varsity Boys Track & Field

MVP Track: Jonathan Frady

MVP Field: Kensen Davis

 

Varsity Girls Soccer

Offensive MVP: Jaylynne Esquivel

Defensive MVP: Zoey Walkingstick

Coach’s Award: Rosa Reyes

 

Varsity Softball

Offensive MVP: Alayna Morgan

Defensive MVP: Mahala Allison

Coach’s Awards: Creedon Arch, Shay Barker

 

Varsity Baseball

Offensive MVP: Cavan Reed

Defensive MVP: Juju Martin

Coach’s Award: Jonathan Frady

 

 

print